Yeni müfredatla bu ders saatleri artacak.İşte o dersler

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlık, tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığın temel hedefinde ise

Eğitim 13.01.2017, 11:25
Yeni müfredatla bu ders saatleri artacak.İşte o dersler

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, bakanlık, tüm eğitim kademelerinde müfredatın yenilenmesi çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlığın temel hedefinde ise müfredatı basitleştirmek, hacmini daraltmak, öğrencilerin analiz, sentez, muhakeme yeteneklerini geliştirmek bulunuyor.

Bakanlığın müfredat çalışmalarında, haftalık ders saatlerine ilişkin yeni düzenlemeler, derslerin sayılarının azaltılması, ağır ders içeriklerinin sadeleştirilmesi konuları yer alıyor.

Uzun süredir çeşitli paydaşlarla her genel müdürlüğün sorumlu bulunduğu alanlarda yürüttüğü müfredat çalışmalarında, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı da bu alana katkı sağlayacak farklı planlamalarıyla dikkati çekiyor.

SANAT VE SPOR DERSLERİNİN HAFTALIK DERS SAATİ ARTIRILACAK

Bakanlığın müfredat çalışmaları kapsamında, bazı kademelerdeki derslerin sayısında azalma ve sadeleşme yapılacak. Resim ve müzik gibi sanat, beden eğitimi gibi spor derslerinin ise haftalık ders saati 2'ye çıkarılacak.

Bazı derslerin birleştirilerek verilmesi sağlanacak. Seçmeli derslerin çeşitliliği çoğaltılacak ancak bazı seçmeli derslerin kazanımları zorunlu derslerin içerisine yerleştirilecek.

Dünya Sağlık Örgütünün yaklaşımı olan sağlıklı yaşama ve yaşlanma da müfredatın temel konseptinden biri olacak. Özellikle tam gün okullarda özel bir spor saati uygulaması getirilecek.

Beden eğitim derslerine öğrenci ve öğretmenler ile bütün okul personelinin de katılımı planlanıyor. Böylece spor etkinliklerinin bir yaşam tarzı haline getirilmesi hedefleniyor.

Tarihsel düşünce de tüm kademelerdeki müfredatta yer alacak bir diğer ana eksen olacak. Türk devletlerinden yakın tarihe kadar milli tarih, bölge tarihi ve dünya tarihi de müfredatta yer alacak.

ANA EKSENDE 9 BAŞLIK

Müfredatta, "Tarih bilinci", "Sağlıklı yaşama ve yaşlanma"nın yanı sıra "15 Temmuz Demokrasi Zaferi", "21. yüzyıl becerileri", "Atatürkçülük", "Değerler eğitimi", "Milli Eğitim Kalite Belgesi", "Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi", "Yaşam becerileri" de ana eksenler olarak belirlendi.

Yorumlar (4)
Sosyalci 3 yıl önce
Sosyal bilgilerin ders saatleri artırılsın
Sosyalci 2 yıl önce
Önce ortaokullarda branşlar arasındaki katsayı ve soru dengesizliği düzeltsinler,bu düzende ben çocuğa tarih coğrafya önemli desem ne olcak boşver hocam on sosyal bir iki buçuk matematik ediyor cevabını aldıktan sonra
Sosyalci 2 yıl önce
Önce ortaokullarda branşlar arasındaki katsayı ve soru dengesizliği düzeltsinler,bu düzende ben çocuğa tarih coğrafya önemli desem ne olcak boşver hocam on sosyal iki buçuk matematik sorusu ediyor cevabını aldıktan sonra
Sosyalci 2 yıl önce
Önce ortaokullarda branşlar arası soru ve katsayı dengesizliğini düzeltsinler yoksa biz çocuklara oğlum tarih ve coğrafya önemli desek ne olcak,hocam iki buçuk matematik on sosyalden önemli der gecer
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@