Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı?

Prof. Dr. Necati CEMALOĞLU yaz tatilinde ne yapmalı sorusuna cevap verdi... Altını kalın kalın çizeceğiniz bilgiler var.. Mutlaka okuyun...

Eğitim 25.06.2017, 12:15
Yaz tatilinde çocuklar ne yapmalı?

Bazı veliler bana ulaşıp, hocam çocuğumuz yazın ne yapsın? Dinlensin mi? Çok yoruldu malum sınavlar çok zordu…. Bu cümleleri sık sık duyuyorum.

Tatil denildiği zaman, genel olarak kültürümüzdeki “Bahçe bostan yan gel yat Osman” veciz sözü aklımıza geliyor.

Tatilde yat, uyu, gez, toz keyfine bak…

Bu anlayış hem yanlış hem de telafisi imkânsız pek çok sorun yaratmaktadır. Öncelikle yaz aylarında bilgi kaybı %30 civarındadır. Yaz aylarında eline kitap almayan çocuk, eylül ayında okul açıldığında, iki aylık bir gecikme ile arkadaşlarını takip etmektedir. Mesela bu öğrenci TEOG’a girecekse, kasım ayındaki sınava bir aylık bir çalışma ile hazırlanmış demektir. Çünkü iki aylık bir öğrenme kaybı vardır.

Yaz tatilinde dar gelirli aile çocukları bilgi kaybını daha çok yaşarken, sosyo-ekonomik düzeyi güçlü ailelerin çocukları, yaz aylarını daha etkili ve verimli kullanmakta ve daha çok bilgi öğrenme fırsatı bulmaktadırlar.

Yaz aylarında çocuklar ne yapmalı?

Öncelikle anne-baba değil, çocuk kendi programını kendisi yapmalı. Eğer bu programı anne-baba yaparsa, öğrenme oyun olmaktan çıkar, göreve dönüşür…

Çocuğun yaptığı planda gezme, eğlenme, oyun, kitap okuma, beslenme ve spor gibi tüm faaliyetler olmalı. Çocuğun yaptığı planı uygulayabilmesi için anne-baba destek olmalıdır.


Çocuk öğrendiklerini tekrar etmeli ve hayata transfer etmelidir. Ailesi ile Karadeniz gezisi yapan bir çocuk, iklim, bitki örtüsü, coğrafi özellikler, yerleşim biçimi, tarım, endüstri ve turizm gibi mevcut öğrenmelerinin yansımalarını somut olarak görebilmeli ve analiz edebilmelidir. Tarihi ve turistik alanları gezme, geziden önce ön bilgi sahibi olma ve süreci fotoğraflama oldukça önemlidir.

Çocuklara öğrendiklerini paylaşma olanağı sunulmalıdır. Haftanın bir akşamı, mesela cumartesi akşamı saat 20.00-21.00 arası, çocuğun okuduğu kitapları anlatma, öğrendiklerini aile bireyleri ile paylaşma zamanı olmalıdır.

Çocuklara farklı çevrelere girme ve farklı kişilerle etkileşim içerisinde olma fırsatı sunulmalıdır.

Çocukların hobileri ile ilgili alanlarda çalışmaları ve bu hobilerini paylaşabilecekleri alanlar, ortamlar oluşturulmalıdır.

Okuma-öğrenme için aslolan ekolojik çevredir. Bu çevreyi düzenlemek ve daha etkin hale getirmek anne-babanın sorumluluğundadır.

Çocuğun öğrendiklerini paylaşmasına ve tartışmasına olanak sunulmalıdır. Çocuk, öğrendiklerini tartışma ortamlarında ifade ettikçe hem eksiklerini anlamaya hem de farklı bakış açılarını fark etmeye başlar. Böylece olayları daha nesnel irdeleme becerisi kazanır.

Tatillerde çocuklarınıza beceriler kazandırınız. Küçük ev aletleri ile bakım, onarım ve tamir işlerinde rol almalarını sağlayınız.

Tatil, iyi değerlendirilirse, çocuğa çok önemli kazanımlar sağlar. İyi değerlendirilemediğinde, beyhude geçen zaman diliminden başka bir şey değildir. Unutmayın, boşa geçen zamanın telafisi yoktur…

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@