Yandaş olmayan tüm öğretmenler Dikkat! Risk Altındasınız

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelikte öyle bir madde var ki muhalif öğretmenlerin canını yakacak... Şöyle ki 17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede öneml

Öğretmenler 17.04.2015, 16:06
Yandaş olmayan tüm öğretmenler Dikkat! Risk Altındasınız

Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelikte öyle bir madde var ki muhalif öğretmenlerin canını yakacak...

Şöyle ki 17 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazetede önemli bir hüküm yer almaktadır. Buna göre, 2015-2016 öğretim yılından itibaren tüm öğretmenler okul müdürlerince değerlendirmeye tabi tutulacak. Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınacak.

Değerlendirmelerde 50 adet kritere bakılacaktır. O kriterleri görmek için tıklayınız.

Mevcut Müdürlerin bir çoğunun Eğitim Bir-Sen'li olduğu gerçeğinden yola çıkarak, bu müdürlerin tarafsız ve objektif olarak öğretmenleri özellikle de muhalif olarak bilinen öğretmenleri nasıl değerlendireceğini az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Haliyle aslında çok başarılı bir öğretmen bu değerlendirmeler neticesinde başarısız gibi gösterilecektir.

İş bununla da bitmeyecektir.  Bu değerlendirmelerin sadece başarı belgesi vermek için yapılacağını düşünüyorsanız çok iyi niyetlisiniz. Çünkü AKP iktidarının yandaş olmayanı cezalandırma yöntemleri adım adım geliyor.

Bu aşamada özellikle Muhalif Sendikalar Uyanık olmalıdır. Öğrendiğimiz kadarıyla Eğitim-iş dava açmaya hazırlanıyor.

İŞTE YÖNETMELİĞİN O HÜKÜMLERİ

Değerlendirme ölçütleri

MADDE 54 - (1) Bu Yönetmelik kapsamında, Bakanlığa bağlı her derece ve türden eğitim kurumunda görev yapan ve adaylık sürecini tamamlamış olan öğretmenlerin başarı, verimlilik ve gayretlerini ölçmek üzere her ders yılı sonunda, görev yaptığı eğitim kurumunun müdürü tarafından değerlendirmesi yapılır.

(2) Değerlendirme ölçütleri olarak Ek-3'te yer alan Form esas alınır. Değerlendirmeler ders yılı bitiminden itibaren bir ay içinde, MEBBİS üzerinde oluşturulacak modül üzerinden gerçekleştirilir.

(3) Bu madde kapsamındaki değerlendirmelerin Bakanlıkça duyurulacak usul ve esaslar çerçevesinde, zamanında, nesnel ve tarafsız şekilde yürütülmesinden ilgili il milli eğitim müdürü sorumludur.

(4) Bu değerlendirmeler öğretmenlere başarı belgesi verilmesinde dikkate alınır.

(5) Değerlendirmelerin yapılmasına ilişkin ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulamayı yönlendirmeye Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü yetkilidir.

Yürürlük

MADDE 65 - (1) Bu Yönetmeliğin 54 üncü maddesi 2015-2016 öğretim yılı başında, diğer maddeler ise yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@