Video - Veliler sınıflara girip masal anlatıyor

BALIKESİR'in Karesi İlçesi'ndeki Üçpınar İlkokulu'nda, öğrencilerin cep telefonu, tablet gibi teknolojik bağımlılıktan kurtarılarak yaratıcılıklarının arttırılması için başlatılan 'Geçmişten...

Öğretmenler 12.03.2016, 11:23 12.03.2016, 12:39
Video - Veliler sınıflara girip masal anlatıyor
BALIKESİR'in Karesi İlçesi'ndeki Üçpınar İlkokulu'nda, öğrencilerin cep telefonu, tablet gibi teknolojik bağımlılıktan kurtarılarak yaratıcılıklarının arttırılması için başlatılan 'Geçmişten geleceğe köprü. Masal anlatma projesi' kapsamında, anne, baba yada büyük anneler çocuklara masal anlatıyor. 'Geçmişten geleceğe köprü masal anlatma projesi'ni hazırlayan 21 yıllık sınıf öğretmeni Halise Bozgül, büyüklerden dinlenen masalların hayatlarımızda önemli bir yere sahip olduğunu belirterek günümüz çocuklarını cep telefonları, tablet ve benzeri oyun araçlarına bağımlı olmaktan kurtarmayı hedeflediğini söyledi. Projeye başlamadan önce öğrenci velileri ile konuşup destek istediğini anlatan Bozgül, "Öykü anlatacakların bir listesini hazırladık. Çocukların hayal gücü artıyor, yazma yetenekleri, duygusal zekaları gelişiyor, aileler eğitimin içine giriyor, çocuklar da öğretmenin yerine velilerini sınıfta görünce daha da seviniyor. Ev ortamına daha çok benzediği için masal anlatma uygulamasını ana sınıfında yapıyoruz. Çocuklar minderlerin üzerine oturup anne babalarını dikkatle dinliyor. Bu proje ile Balıkesir Milli Eğitim Müdürlüğü'nün gerçekleştirdiği Eğitimde İyi Örnekler Çalıştayı'na katılacağız" dedi.

KİTAP HALİNE GETİRİLECEK

Masalların çocukların üzerinde çok etkili olduğunu vurgulayan özel alt sınıf öğretmeni Özlem Salkın ise, "Geçmişten günümüze köprü diye adlandırmamızın nedeni, dedelerimizin, büyük annelerimizin masallarını can kulağı ile dinlemiş olmamız. Okulumuzda iki özel çocuğumuz var. Özellikle bu dezavantajlı çocuklara çok yarar sağlayacağına inandık ve böyle bir adım attık. Projeyi kitap haline getirip yurt genelinde yaygınlaştırmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

VELİLERİN SINIF HEYECANI

Projeden çok hoşlanan çocuklar masal dinlemeyi sevdiklerini söylerken, masal anlatma sırası gelen Umut Çakar'ın annesi Sultan Çakar, uygulamanın etkisini kendi çocuğunda gördüğünü vurgulayıp, "Çocukların bu tür sosyal aktivitelere ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Ben sınıfa girdiğimde heecanlansam da severek masal anlattım. Çok duygulandım, aynı zamanda öğretmenliğin zor bir meslek olduğunu da çocukların karşısına çıkınca anladım" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@