Velilerden Skandal İddialar

İddialar oldukça vahim... Veliler Cumhuriyet Savcısını göreve çağırıyor...

Öğretmenler 11.12.2015, 13:16
Velilerden Skandal İddialar

kamugundemi.com - 2001 yılından itibaren eğitim-öğretime devam eden Mimar Oktay Uğurel İşitme Engelliler ilk/ortaokulunu kapatmak için okuma yazması olmayan öğrenci velilerinden imza almışlar bu da yetmiyor gibi engelli öğrencileri normal okullara yönlendirmişler. 

Haber: Soner ÖZDEMİR - orduhursesgazetesi.com

Eğitim-İş Ordu teşkilatında basın toplantısı düzenleyen öğrenci velileri, mağdur olduklarını belirterek yetkililerden okulun kapanmaması için destek istediler.

“Cumhuriyet Savcısını göreve çağırıyoruz”

Ordu Eğitim-İş Ordu Şubesi Başkanı Gündüz Pala yaptığı açıklamada;”Ordu merkezde Cumhuriyet Mahallesinde 2001 yılından itibaren eğitim-öğretime devam eden Mimar Oktay Uğurel İşitme Engelliler ortaokulu çeşitli nedenlerle kapatılmaya çalışıldı. Bu süreç sonucunda da Bakanlık tarafından kapatılma yazısı gelerek öğrencilerin başka okullara nakillerinin alınması istendi. Bu olay kamuoyu tarafından normal olarak karşılanabilir ama yaşanan süreç çok önemli çünkü okulun kapatılması için öğrenci velilerinden imzalar alındı. Ama bu imzalar velilere bilgi verilmeden alındı. Velilerimiz bu imzaların kendilerinden yalan yanlış ifadelerle alınıdığını söylüyorlar. Biz de bu bu nedenle bu olayı yapan kişilerle ilgili Cumhuriyet Savcısını göreve çağırıyoruz” dedi.

Velilerimizden şimdi öğrencilerini normal okullara tam zamanlı kaynaştırma öğrencisi olarak nakli istendiğini belirten Başkan Pala;” Bu şu demek oluyor . İşitme engelli öğrencilerimiz normal sınıflarda, normal öğrencilerleeğitim görmek zorunda kalcaklar. Bu güzel bir şey gibi algılanabilir ama bu durumdan öğrencilerin ve velilerin hoşnut olmadığını” söyledi.

“Bu çocuklar normal okullarda eğitim alamaz”

Başkan Pala;” Velilerden sağlıklı bilgi verilmediğinden dolayı imza alınmadı. Velilerden yalan bilgilerle imza toplanmış. Bu durumda yeni öğrendikleri bir sorunla karşı karşıa kaldılar. Velilerimiz çocuklarının yine eski okulları olan Mimar Oktay Uğurel İşitme Engelliler ortaokulunda eğitim almasını istiyor. Bu anlamda Ordu Valiliği başta olmak üzere yetkililerin bu konuda çözüm bulmasını istiyoruz. Özellikle Ordu’nun farklı bölgelerinde, uzak ilçelerinden yatılı olarak kalan bu öğrencilerimiz şuan o köylerdeki, o ilçelerdeki normal okullarada kaynaştırma öğrencisi olarak gönderildiler. Fakat bu okullarda bu öğrenci arkadaşlarımıza eğitim verecek profilde eğitimci de yok” diye konuştu.

ÖĞRENCİ VELİLERİ OKULUN AÇILMASINI İSTİYOR

Kandırılarak ve bilgilendirilmeden imzalarının alındığını ifade eden öğrenci velileri ise yetkililerden okullarının geri açılmasını istediler.

Velilerin görüşleri ise şu şekilde;”

Gülname Dalgıç;”Çocuğunu Van’da okutmak zorunda kalırsın dediler”

Bana okul kapanacak dediler. Ben razı olmadım, benim çocuğum normal okulda eğitim alamaz dedim. O zaman bana çocuğunu şehir dışına, Van’a, Ağrı’ya gönderirsin okutursun dediler. Sen vermesen bile okulda 2 öğrenci kaldı, bu okul kapatılacak dediler. En son imzayı senden alıyoruz diyerek imzamı aldılar. Okulun kapatılmasını istemiyorum. Çünkü 8 senedir aynı okulda. Çocuğum da okula gitmek istemiyor, şu anda evde. 

Gülüşan Yayla;”Bizi kandırdılar ve imza aldılar”

  Çocuğumun okuluna devam etmesini istiyorum. Çünkü normal öğrencilerin olduğu okulda çocuğumla dalga geçenler oluyor. Çocuklarımız perişan oldu. İlk önce çocuklarımızı normal okula vermiştik, müdür kabul etmemişti. Şimdi çocuklarımızı neden normal okula yönlendiriyorlar. Bir şey anlamadan yalan yanlış bilgilerle bize imzayı attırdılar. 

Necla Yılmaz ;”Bu çocuklar başka okulda eğitim alamaz”

Engelli bir çocuğun annesi olarak bu okulun kapatılmasını kesinlikle istemiyorum. Eğitime kaç kişi olursa olsun devam edilmeli. İşitme engelli bir çocuk normal okulda eğitim alamaz.

Hayati Arslan;”Eşimin okuma-yazması yok ama imzasını almışlar”

Kayabaşı’nda oturuyorum. Çocuğum işitme engelli okulundaydı. Okul kapatılacak diye eşimin okur yazarlığı olmamasına rağmen imzası alınmış. Eşimi de okul ile ilgili bilgi verilmemiş. Sadece imza atman gerekiyor demişler ve eşimde okur yazar olmadığı için imzayı atmış. Bunu da yeni öğrendik. Bize çocuğumuzu normal eğitim veren okula vermemizi söylediler. Bende İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gittim. Bana yapılacak bişey yok dediler. Çocuğumda normal eğitim okula bir gün gitti fakat ben orada yapama diyerek daha okula gitmedi. Öğretmeni de ben bu kadar öğrenci içinde ona nasıl konu anlatayım diyor.  Bunu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne de ilettim.  Ben çoçuğumu işitme engelliler okuluna vereyim desem bize en yakın okul Samsun’da ve Giresun Eynesil’de var. 

Durdiye Arslan;”Belgeyi hastanede yatarken imzalattılar”

Tanımadığım kişiler bana gelerek çocuğumun okulunun kapatılacağını söylediler. Öğrenci az dediler. Bana çocuğumu en yakın okula kayıt yaptırabileceğimi söylediler ve belgeyi imzalattılar. Belgeyi hastanede yatarken bana getirdiler. Ben çocuğumun okulun kapatılmasını istemiyorum. 

Ercan Çakır;”Bana okulun çürük olduğu için yıkılacağı söylendi”

Bana yanlış bilgi verildi. Bana okula çürük raporu verildiği söylendi. Bende araştırmam sonucunda okulda böyle bir sıkıntı olmadığını gördüm. Bende dilekçemi geri aldı. Bu yaşanan süreçten 10 gün sonra ben evde yokken resmi araçla şuan okula müdür olarak atanan İbrahim bey kapuda eşime çocuğumun bütün sosyal haklarını kaybedeceğini ifade ederek çeşitli bahanelerle eşimden zorla imza alıyor. 

Ayrıca eşim çocuğun  üvey annesi olduğu için imza yetkisi yok. Bu şekilde imza almakla olmaz. Ben imzalamadım bundan sonra da imzalamayacağım. Bu konuda Cumhurbaşkanlığı ile yazışıyorum. Bana resmi yazı gelmeden öğrencimi okuldan almayacağım. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@