Veliler Okul Çantasına Dikkat!

Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riski de arttı.

Öğretmenler 05.10.2015, 12:09
Veliler Okul Çantasına Dikkat!

ANKARA (ANKA) - Okulların açılmasıyla çocuklarda bel, boyun ve sırt rahatsızlıkları riski de arttı. Doç. Dr. Çağatay Öztürk, bel, boyun ve sırt ağırlarının sadece yetişkinlerin değil, çocukların da sorunu olduğuna değinirken “Özellikle üç kiloyu aşan okul çantaları, çocukların omurga sağlığı için risk oluşturuyor” dedi.

Öztürk yaptığı açıklamada, okul çantalarının ağırlığı, çocukların omurga sağlığına direkt etki ettiğini belirterek, “Özellikle üç kilodan ağır okul çantası, gelişmekte olan çocukların kemik yapısını bozabiliyor. Çocukların omurga sağlığını düşünmek ve gerekli önlemleri almak görevi uzun dönemde velilere düşüyor. Okul çantalarının ağırlığı, yanlış çanta seçimi, okul sıralarındaki yanlış duruş ve oturma pozisyonları gelişme çağındaki öğrencilerin omurga sağlığını olumsuz etkiliyor. Anne-babaların çocukların boy ve ağırlığına uygun çantaları tercih etmesi gerekiyor” dedi.

Omurga sağlığının, beden dengesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Liv Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Öztürk, şunları kaydetti:

“Ağır sırt çantaları okul çağındaki çocukların gelişmekte olan eklemlerinde ve kaslarında zorlanmalara sebep oluyor. Yanlış duruş ve kendi ağırlığının taşıyamayacağı yükler, çocuklarda kas gerginliği, sırt ağrısı, bozuk yürüyüş, skolyoz, kamburluk, bel ağrısı gibi olumsuzluklara neden olabiliyor. Bel ağrısı şikâyeti ise okul çağındaki çocukların yüzde 70’inde görülüyor. Ayrıca genç yaşta bel ağrısı çekenlerin, ileriki yaşlarda da bel ağrısına bağlı sağlık sorunları yaşama riski artıyor. İşte bu nedenle okul çağındaki çocuklara, bel ağrılarından korunmaları için gerekli tavsiyelerin verilmesi, sırt çantalarının doğru seçimi ve taşıyabilecekleri yük miktarının, vücut ağırlıklarının yaklaşık yüzde 10 ile 20’si kadar olması gerekiyor.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@