Veliden para toplamayan öğretmene sürgün iddiası

Adana'nın Çukurova ilçesindeki Necip Fazıl Kısakürek İlköğretim Okulu'nda veliden para toplamayan öğretmeninin sürgün edildiği ileri sürüldü. Veliler, eğitim-&o

Öğretmenler 23.04.2015, 00:06
Veliden para toplamayan öğretmene sürgün iddiası

Adana'nın Çukurova ilçesindeki Necip Fazıl Kısakürek İlköğretim Okulu'nda veliden para toplamayan öğretmeninin sürgün edildiği ileri sürüldü. Veliler, eğitim-öğretimin bitmesine iki ay kala öğretmenin başka okula gönderilmesine tepki gösterdi. Velilerden Yasemin Savgat, “Hani Yeni Türkiye, hani vatandaşlar el üstünde tutulacaktı.” Dedi.

Okul önünde toplanan bir grup öğrenci velisi, 1-B sınıfı öğretmeni Mehmet Demir'in 6 Nisan'da merkez Seyhan ilçesi Sarıhamzalı Mahallesindeki bir okula atanmasının ardından yaklaşık 16 gündür çocukların derslerinin geçici öğretmenlerle doldurulduğunu söyledi. Kadrolu öğretmen atamasında gelişme olmadığını söyleyen veliler, çocuklar zor durumda psikolojileri bozuldu. Veliler 38 öğrencinin mağdur olduğunu “ yarın 23 Nisan ama çocuklar evde oturacak”. Dedi.

ÖĞRETMENİN ÖZEL HAYATINA SALDIRI

Okul Müdürü Olgun’un, öğrencilerden 250-300 TL istediğini söyleyen Savgat, sınıf öğretmeni buna karşı cıktı. Özel yaşantısına müdahale edildi ve okuldan uzaklaştırıldı. , şu an öğretmen olmadığını hatırlatarak, "Çocuğumun başına kötü bir şey gelse okulda yetkili merci yok." diye konuştu. Çocuğunun psikolojisini düzeltmek için neler yapabileceğini düşündüğünü anlatan dertli kadın, "Öğretmen istiyoruz, şu anda mağduruz. Günlük olaylar çözülüyor burada. Benim çocuğumun okulların kapanmasına iki ay kala karnesini kim verecek." diye sordu. 

Emine Demir, öğretmen istiyoruz. “ bizim öğretmenizi gönderdiler. Onun yerine geçici öğretmen gönderdiler ve ama biz kadrolu öğretmen istiyoruz. “ dedi. Velilerden Mesut Erden, sabrımız kalmadı. Muhatap olacak kimse yok, hukuksal yollara başvuracağız. Mustafa Demirezer, böyle eğitim sistemi olamaz biz çocuklarımızı kime teslim ediyoruz. Bu çocukların geleceğini kim garanti altına alacak.”  Dedi.

PARA TOPLAYIP BADANA YAPTIRILIYOR

Necip Fazıl Kısakürek İlköğretim Okulu yönetimi, eğitim öğretimin açıldığı günden bu yana velilerden fotokopi makinası, boya-badana ve sıra yenileme işlemleri için 50 ile 250 lira arasında para istenmesi ile gündeme gelmişti. Velilerin bazıları parayı verirken bir kısmı da eğitim bütçesinden karşılanmasını istedi.

Okul Müdürü Mehmet Olgun, yapılan güzel işleri sabote etmek isteyenlerin kendilerine iftira attığını ileri sürdü. Bugüne kadar kimseden para istemedikleri anlatan Olgun, bazı velilerin sınıflara dolap, fotokopi cihazı gibi gibi araç gereçler almak istiyorsa onlara hayır mı diyelim?” dedi.

Kaynak: sendikahaberleri.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@