Vatan Sevgisi Dizelere Döküldü

Sakarya Ortaokulunun düzenlediği Özel Bağ Koleji Konferans Salonunda 10 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirilen “Önce Vatan” temalı şiir dinletisinde vatan sevgisi dizelere döküldü.

Eğitim 11.05.2017, 10:43
Vatan Sevgisi Dizelere Döküldü

Önce Vatan” temalı şiir dinletisine; Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok’un eşi Gülhan Altınok, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Şube Müdürleri Necati Çırpan, Hamit Şahin ile şehit aileleri, gaziler, sivil toplum örgütleri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Davetlilerin öğrencilerden oluşan mehter takımı ile karşılandığı program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. İstiklal Marşı’nın işaret dili ile sergilenmesi büyük beğeni topladı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve Etimesgut Müftülüğü Şube Müdürü Günay Özer’in yaptığı dua ile devam eden programın açış konuşmasını yapan Sakarya Ortaokulu Müdürü Sevgi Sarıgül, hazırladıkları programla konu “vatan, bayrak, millet” olunca her bir Türk vatandaşının nasıl bir kahramana dönüştüğünü anımsatmak istediklerini, canlarını hiçe sayarak bu vatan için şehit olan, gazi olan ve onların aziz hatıraları ile gururla yaşayan yakınlarının unutulmadığını ve unutturulmayacağını göstermek istediklerini belirtti.

Babama şehitlik, bana da gazilik nasip oldu.

Şehitlerimiz ve gazilerimiz adına yaptığı konuşmasında sözlerine Mehmet Akif’in “Âsım´ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek/İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.” sözleri ile başlayan Şehit Akif Kapaklı’nın  15 Temmuz gazisi olan oğlu Ömer Faruk Kapaklı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbe girişimi gecesi yaşadıklarını anlatarak “İmtihan dünyasındayız. Kimi canı kimi malı ile imtihan olur. Bizler de bu imtihanı 15 Temmuz gecesi yaşadık. O gün babamla birlikteydik. Babama şehitlik, bana da gazilik nasip oldu. Allah bizlere bir daha o günleri yaşatmasın. Bu okullardan nice Akif Kapaklılar, Ömer Halisdemirler, Fethi Sekinler yetişecektir.” dedi.

İstiklalimize, istikbalimize gelecek kurşunlar, öncelikle sinemize gelsin.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, "İstiklalimize, istikbalimize gelecek kurşunlar, öncelikle sinemize gelsin." sözleriyle 15 Temmuz gecesi kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla beraber meydanlara çıktıklarını; milletin iradesine, istiklaline, istikbaline göz diken hainlere muhteşem bir kıyamla karşılık verildiğini ve hangi şart altında olursa olsun vatanına sahip çıkacağını bir kez daha cihana gösterildiğini dile getirdi.

“Şehit ailelerinin ve gazilerin vakur ve asil duruşları bizleri onurlandırmaktadır.”

Hain darbe girişimi karşısındaki vakur ve cesur tutumuyla tüm dünyaya örnek olan; vatanına, milletine, milli iradeye sahip çıkan asil Türk milletinin bir ferdi olmaktan gurur duyduğunu anlatan Yıldırım, darbe girişiminde eşlerini, evlatlarını ve babalarını şehit veren ailelerin vakur ve asil duruşlarının herkesi onurlandırdığını ifade etti.

Yıldırım “Mehmet Akif’in ‘Sana ağuşunu açmış duruyor peygamber’ hitabının muhatabı şehitlerimiz bizim için azizdir; hatırlarına ve ideallerine sahip çıkmak görevimizdir.‘Birliğimiz, dirliğimiz daim olsun.’ sorumluluğuyla bayrağımızın dalgalanması çalışmaya devam edeceğiz. Demokrasiden, milli iradeden yana kararlı tavrımızı ve şehit aileleriyle dayanışmamızı sürdüreceğiz. Hak yolunda gözünü kırpmadan şehadete yürüyen şehitlerimize tekrar Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize minnet ve şükran duygularımı sunuyor, şehit ailelerinin acılarını en kalbi duygularımla paylaşıyorum.”dedi.

Yapılan konuşmalar sonrasında 15 Temmuz konulu sinevizyon gösterimi ve Samime Talat İlkokulu Müdürü Yaşar Karabağ’ın “Kışlalar Doldu Bugün” türküsünü seslendirmesiyle başlayan dinleti öğrenciler tarafından okunan vatan ve kahramanlık şiirlerine okul müzik öğretmeni Sema Öztürk eşlik etti.

Tarihimiz Yeniden Canlandı

Türk tarihinde büyük önem arz eden zaferlerin konu aldığı şiirler mest ederken, köklü tarihimizin sanata yansıması olan türküler, katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Yüce Türk milletinin şanlı tarihini bir kez daha gözler önüne seren, davetlileri tarihte bir yolculuğa çıkaran şiir dinletisinin sonunda öğrencilerin Türkiye haritasını oluşturdukları kompozisyon ayakta alkışlandı.

“Önce Vatan” şiir dinletisi, şehit ve gazi aileleri ile hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@