Validen Öğretmen İhtiyacı Açıklaması

MANİSA Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 2 bin 209 personelinin görevden uzaklaştırılması, 213 kişinin de tutuklanması nedeniyle kamu hizmetlerinde sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Öğretmenler 28.08.2016, 13:25 31.08.2016, 13:50
Validen Öğretmen İhtiyacı Açıklaması
İlker KILIÇASLAN (DHA) - MANİSA Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 2 bin 209 personelinin görevden uzaklaştırılması, 213 kişinin de tutuklanması nedeniyle kamu hizmetlerinde sıkıntı yaşanmayacağını söyledi. 

FETÖ/PDY yönelik 15 Temmuz tarihinden sonra yürütülen soruşturma kapsamında toplam 2 bin 209 personel görevden uzaklaştırılırken, 213 kamu personeli tutuklandı. 28 kamu personelin ise idari soruşturması devam ederken, 86 kamu personelinin ise gözaltıları devam ediyor. Görevden uzaklaştırılan kamu personeli sayısında ilk sırada 1092 kişiyle eğitim camiası, ikinci sırada 357 kişiyle Emniyet, üçüncü sırada ise 201 kişiyle sağlık sektörü yer aldı. Vali Mustafa Hakan Güvençer, muhabirine yaptığı açıklamada, FETÖ/PDY soruşturmasını kapsamında 2 bin 209 personelinin görevden uzaklaştırılması, 213 kişinin ise tutuklanmasının kamudaki hizmetlerde sıkıntı yaratmayacağını söyledi.

İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki görevden uzaklaştırmalar, gözaltı ve tutuklamalar nedeniyle ortaya çıkan boşluğun güncel hayatı olumsuz yönde etkilememesi için gerekenlerin yapıldığını ifade eden Vali Güvençer, şöyle dedi:
"Emniyet teşkilatımızda görevden uzaklaştırmalar sebebiyle bir personel eksikliği yaşandığı doğrudur. Ancak, eksiklikler topluma olumsuz yönde yansıyacak şekilde hissedilmiyor. Çünkü emniyet teşkilatımız gerek çalışma sistemini değiştirerek, gerekse polis ve emniyetin üst amirlerini biraz daha fazla çalışarak, gayret sarfederek aradaki açığı kapatıyor. Emniyet teşkilatımızda yaşanan bu yük önümüzdeki süreçte yapılacak yeni atamalarla hafifletilmiş olacak."

Milli Eğitim'deki öğretmen eksikliğinin de okulların kapalı olması nedeniyle şu hissedilmediğini dile getiren Vali Güvençer, şöyle devam etti:
"İl genelinde eğitim sektöründe 1092 eğitim mensubu görevden uzaklaştırılmış olsa da ilimizde öğretmen, okul sayımız çok olduğu için, göreve geri iadeler olmasa dahi bu konuda telafisi olmayacak bir eksiklik yaşanmayacak. Bu arkadaşlarımızın bir bölümü okullar açılıncaya kadar yürütülen tahkikatlarla elenecek. Bir kısmı ise görevine iade edilecek. Geri kalan eksiklik için ise Milli Eğitim Bakanlığımız bir hazırlık içerisinde. Zaten mevcut olan mevzuatımızda da hem ücretli hem sözleşmeli öğretmen istihdam etme imkanımız var. Okulların açılma tarihi olan 19 Eylül'e kadar bu imkanlarımız da değerlendirilecek. Dolayısıyla okullara, öğrencilere ve velilere yansıyacak bir problemle karşılaşmayacağız."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@