Uzman Öğretmenlik Eğitimleri 9 Eylül’e kadar uzatıldı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan duyuruya göre Uzman Öğretmen Eğitim tarihi 9 Eylül 2022 tarihine kadar uzatıldı.

Uzman Öğretmenlik Eğitimleri 9 Eylül’e kadar uzatıldı.

5 Eylül'e kadar yapılacağı belirtilen uzman öğretmenlik eğitimleri ileri bir tarihe uzatıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaya göre Uzman Öğretmenlik Eğitimleri, 9 Eylül'e kadar uzatılmış durumda. Temmuz ayı itibariyle açıklanan uzman öğretmenlik eğitimleri Bakan Özer tarafından kamuoyuna duyurulmuştu. 

Uzman Öğretmenlik Eğitimleri 9 Eylül’e kadar uzatıldı

Uzman ve Başöğretmenlik Eğitimi Nedir?

Millî Eğitim Bakanlığınca 7354 Sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu doğrultusunda hazırlanan Aday Öğretmenlik ve Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yönetmeliğine göre yapılan duyuru doğrultusunda resmî ve özel öğretim kurumları ile MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanların uzman ve başöğretmenlik eğitim programı başvuru sonuçları, 7 Temmuz tarihinde açıklanmıştı.  Yapılan açıklamayla birlikte yeni eğitim öğretim yılında sınavla birlikte öğretmenliğe yeni kariyer basamakları eklendi. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre; Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin 531 bin 885'i uzman öğretmenlik, 70 bin 437'si de başöğretmenlik olmak üzere toplam 602 bin 322 kişi,  eğitim programlarına katılmaya hak kazandı.

Eğitimler Nasıl Yapılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan eğitimler, online platform üzerinden öğretmenlerle paylaşılıyor. Yeni geliştirilen sistemle birlikte eğitim almak isteyen öğretmenler belirtilen adrese girerek tüm videoları eksiksiz bir şekilde izlemesi gerekmekte. İzlenen videolar, sistemde yeşil gözüktüğünde eğitim tamamlanmış olmakta. Eğitimin tamamlanmış sayılması için videoların %100 izlenme zorunluluğu bulunuyor. Eğitimin tamamlanmış olup olmadığı ÖBA platformunda eğitimin "Eğitim Detayları" kısmından kontrol edilmesi gerekiyor.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi internet sitesinde belirtilen bilgilere göre; "Eğitim programına katılmaya hak kazananlardan, resmî eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler MEBBİS şifrelerini, özel öğretim kurumlarında ve MEB dışındaki kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan öğretmenler/uzman öğretmenler ise e-Devlet şifrelerini kullanarak oba.gov.tr adresi üzerinden eğitimlere katılabilecek."