Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? Sağlık Bakanlığı Son Kararı Açıkladı!

Türkiye'de üniversitelerde koronavirüs salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamamasının ardından tüm gözler Sağlık Bakanlığı'na çevrilmişti. Bahar yarıyılı için Sağlık Bakanlığı'nın yüz yüze eğitim kararı belli oldu. Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak? Sağlık Bakanlığı Son Kararı Açıkladı!

Türkiye'de üniversitelerde yüz yüze eğitimin bahar yarıyılında başlayıp başlamayacağına dair oluşan merak ortadan kalkmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan konuya dair açıklama geldi.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Koronavirüs salgını nedeniyle uzun bir süredir üniversitelerde yüz yüze eğitim yapılamıyor. Bundan dolayı hem öğrenciler hem de öğretim görevlilerin bu durumdan hoşnut olmuyorlar. Üniversite eğitiminde kaliteyi düşürdüğüne iannılan uzaktan eğitimin bir an önce son bulması beklenirken Yükjseköğretim Kurumu (YÖK) geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı'na resmi bir yazı göndererek Bahar yarıyılında üniversitelerde yüz yüze eğitime geçiş yapılmasına dair kendilerine görüş bildirilmesini istemişti.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç üniversitelerde yüz yüze eğitime dair Sağlık bakanlığı'nın görüşünün bu hafta içerisinde kesinleşeceğini açıklamıştı. Dün yapılan Bilim Kurulu toplantısında üniversitelerin yeniden açılabilmesi de masaya yatırıldı. Toplantının ardından ise Sağlık Bakanı Fahretin Koca bir açıklama yaparak kısaca üniversitelerin yeniden açılmasına dair Bilim Kurulu'nun düşüncelerini kamuoyuna ilan etti.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ÜNİVERSİTELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM KARARI!

Üniversitelerin yeniden açılması konusunu değerlendirdiklerini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yükseköğretim Kurulu tarafından Sağlık Bakanlığı'na üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasına dair bir başvuru oldu. Bu kamuoyuna da yansıdı, bizden görüş istediler. Bilim Kurulu toplantısında bu konuyu da etraflıca masaya yatırdık. Yaptığımız değerlendirmeye göre üniversitelerde uygulamalı eğitimlerin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması konusunda hemfikir olduk. Ancak teorik eğitimlerde yani uygulama yapılmayan derslerin uzaktan eğitim şeklinde devam etmesi yönünde bir karar vardık. Aldığımız bu yeni kararı da ivdilikle YÖK'e ilettik. Gerekli açıklamayı YÖK yapacaktır.” dedi.

YÖK AÇIKLAMA YAPACAK!

YÖK'ün bugün üniversitelerin açılmasına dair bir açıklama yapması bekleniyor. Yüz yüze eğitim çok sınırlı kalacak olsa da alınan yeni kararın ne şekilde uygulanacağı YÖK'ün açıklamasının ardından netleşecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@