Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan Yeni Açıklama Geldi!

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz etkilenen alanlardan birisi de üniversite eğitimi oldu. Üniversiteler uzun bir süredir uzaktan eğitim yoluyla eğitime devam etseler de performans açısından büyük kayıpların meydana geldiği bildiriliyor. Peki üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak? YÖK Başkanı Yekta Saraç'tan Yeni Açıklama Geldi!

Türkiye'de koronavirüs salgını nedeniyle eğitime ara verilen kurumlardan birisi de üniversiteler oldu. Üniversitelerde yüz yüze eğitime ne zaman başlanacağına dair Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç kritik bir açıklama yaptı.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Üniversitelere verilen koronavirüs arası nedeniyle üniversite eğitimi ciddi bir sekteye uğradı. Yaşanan bu gelişmelerden hem öğrenciler hem de öğretim görevlileri şikayetçi oluyorlar. Gereken eğitimlerin verilemeyişinden yakınan her iki kesim de bunun bedelinin ilerleyen yıllarda ağır şekilde ödenebileceğinden endişe ediyorlar. Bu nedenle üniveristelerde yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağına dair büyük bir merak yaşanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda bugün kısmi de olsa yüz yzüe eğitime başlandı. Üniversite öğrencileri ise üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasına dair yetkililerden bir açıklama bekliyorlar. Ancak şu ana kadar karara yönelik net bir açıklama yapılmadı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN GÖRÜŞ İSTENDİ!

Geçtiğimiz hafta içerisinde YÖK tarafından Sağlık Bakanlığı'na bir yazı yazıldı ve üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanmasına dair kendilerine bir görüş bildirilmesi istendi. Bu yazıya gelecek olan cevap üniversitelerde yüz yüze eğitimin kaderini belirleyecek.

YÖK BAŞKANI YEKTA SARAÇ'TAN ÜNİVERSİTELER İÇİN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç bugün bir son dakika açıklaması yaparak üniversitelerde yüz yüze eğitime başlanmasına dair bilgilendirmede bulundu. Sağlık Bakanlığı'na geçtiğimiz hafta yazdıkları yazıyı hatırlatan Yekta Saraç, “Sağlık Bakanlığı'nın üniversitelerin açılmasına yönelik görüşü bu hafta içerisinde netleşecektir. Bu yönde beklentimiz var. Bu görüş bize iletildiği an hiç gecikmeden hızlı hareket ederek yüz yüze eğitim konusunda kararları devreye sokacağız. Sağlık bakanlığı onay verdikten sonra üniversitelerin açılmasına dair bir gecikme yaşanmasına gerek olmayacak şekilde hazırlıklarımız yapıldı.” dedi.

Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın şu anda üniversitelere yüz yüze eğitim hakkında onay vermesi çok küçük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor. Bilim Kurulu üyeleri üniversitelerdeki eğitimin ilkokullardaki gibi olmadığını ve izin verilmesi durumunda şehirler arasında yüzbinlerce öğrencinin hareket edeceğini ifade ediyorlar. Bunun için üniversitelerde yüz yüze eğitimin vaka sayılarında önemli bir düşüş yaşanmasının ardından verilebilecek bir karar olduğunu belirtiyorlar. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@