Uğur Okulları'ndan MEB'e öneri ve değerlendirme raporu

UĞUR Okulları, Yeni Müfredat Değerlendirme ve Öneriler Çalıştayı'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) sunulmak üzere 200 sayfanın üzerinde 500’e yakın öneri ve değerlendirme raporu hazırladı.

Eğitim 04.02.2017, 16:04
Uğur Okulları'ndan MEB'e öneri ve değerlendirme raporu

UĞUR Okulları, Yeni Müfredat Değerlendirme ve Öneriler Çalıştayı'nda, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) sunulmak üzere 200 sayfanın üzerinde 500’e yakın öneri ve değerlendirme raporu hazırladı. MEB'nın ilkokul, ortaokul ve liseyi kapsayan 172 sınıf düzeyi için 53 dersin taslak öğretim programını askıya çıkarmasına ilişkin değerlendirme ve öneri çalıştayı Ankara Yaşamkent Kampusu'nde geniş katılımla düzenledi.

Çalıştaya, Uğur Okulları Akademik Kurulu ve branş öğretmenleri katıldı. 10 Şubat’a kadar kamuoyunun görüş ve önerilerine açılan taslak için Türkiye genelindeki 180’e yakın kurumunda bin 500’ü aşkın öğretmen ile yaklaşık 20 gündür yeni müfredat üzerinde çalıştıklarını ve yeni müfredatı incelediklerini belirten Uğur Okulları Lise ve Ortaokuldan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevzat Kulaberoğlu, şunları söyledi: "Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarımızda uygulanmakta olan müfredatlarla ilgili yeni bir taslak çalışma başlattı ve bu taslak çalışmayla ilgili bütün paydaşların, kamuoyunun önerilerini ve beklentilerini almak üzere bir tarih verdi. Biz Uğur Okulları olarak 13 Ocak tarihinde ilan edilen bu taslaklar üzerinde detaylı bir şekilde çalışma başlattık. Uğur Okulları’nın Türkiye genelindeki 180’e yakın kurumunda bin 500’ü aşkın öğretmen yaklaşık 20 gün yeni müfredat üzerinde çalıştı. Yeni müfredatı detaylı inceleyerek Milli Eğitim Bakanlığı’na öneride bulunmak arzusundaydık. Yaşamkent Kampüsümüzde sabah erken saatlerde başlayan çalıştayda Uğur Okulları’nın İlköğretim, Orta Okul ve Lise Akademik Kurulları öğretmenlerimiz okullarımızdan gelen bu raporların üzerinde son değerlendirmelerini yaptı ve Milli Eğitim Bakanlığı için 200 sayfanın üzerinde ve 500’e yakın öneri raporu oluşturdular".

HAZIRLANAN RAPORDAKİ ÖNEMLİ ÖNERİLER

Çalıştayı önemsedikleri, hazırladıkları önerilerin akademik ve güçlü bir rapor olduğunu belirten Kulaberoğlu, "Raporumuzdaki önerilerimzden örnek vermek gerekirse; bir öğrenci lise öğrenimi boyunca 8 kitap okuması zorunluluğu getirildi. Biz bunu çok değerli olarak kabul ediyoruz, detaylarını raporumuzda paylaşıyor olacağız. Bir diğer konu; Milli Eğitim Bakanlığı, bir süredir kitaplarını farklı yayınevlerine, farklı yazarlara yazdırıyor, ama baktığınızda bu kitapların her birinin içeriğinde dahi farklılıklar gözlemlenebiliyordu. Bizim bu çalıştayımızdan çıkan konsolide bir öneri; Milli Eğitim Bakanlığı’nın bir komisyon oluşturarak her tarafa aynı yönergeyi verecek, her tarafta aynı içeriklerin kullanılacak olduğu bir komisyon kitabının gerekliliğini vurguluyoruz. Okullar arasındaki senkronizasyonun içerik ve uygulama senkronizasyonunu sağlayacak olduğu gibi, Milli Eğitim Bakanlığı ile ÖSYM’nin de senkronize olması gerekiyor. Bu çalışmamızdaki önerilerimizden bir tanesi de, önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak uygulanacak olan müfredatla ilgili olarak ÖSYM’nin de bir geri bildirim vermesinin gerekliliğini özellikle paylaşıyoruz" dedi.

18 ALANDAN ÖĞRETMEN DEĞERLENDİRDİ

Çalıştayda ilkokul, ortaokul ve lise bünyelerindeki 18 alandan öğretmenin değerlendirmelerini ve önerilerini konsolide ettiklerini kaydeden Kulaberoğlu, bunların her birinin raporlarını oluşturduklarını ve Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulmak üzere sonuçlandırdıklarını söyledi. Rapor, Pazartesi günü Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilecek. Çalıştay sonrasında Kulaberoğlu ve Uğur Okulları Akademik Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığına teslim edilmek üzere hazırlanan raporun içeriğine ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Uğur Okulları olarak eğitim sistemi içerisinde yer almakta olan STEM eğitimi, kodlama ve robotik eğitimi gibi öğretim yaklaşımlarının Bakanlığın yeni müfredatında yer aldığı belirtildi. Bu maddelerin, Uğur Okullarının yenilikçi, vizyoner ve lider bir kurum olduğunu bir kez daha gösterdiği kaydedildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@