Türkmenistan'daki Türk Okullarında 500 Öğrenci Öğrenim Görüyor

Türkmen Konseyi Toplantısı’na katıldı.

Öğretmenler 28.08.2015, 23:36
Türkmenistan'daki Türk Okullarında 500 Öğrenci Öğrenim Görüyor

ANKARA (ANKA)- Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türkmenistan Bilim Bakanı Purli Agamıradov ile birlikte eğitim alanında iş birliğine dair Hükümetlerarası Türk-Türkmen Konseyi Toplantısı’na katıldı.

Antalya Belek’te gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Avcı, Türkmenistan Bilim Bakanı Agamıradov’a yeni görevinde başarılar dileyerek, Türkmen heyetini Türkiye’de görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Avcı, 15 Ağustos 2014 tarihinde Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında eğitim alanında iş birliğine dair anlaşama gereği, Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi, Ortak Türkmen Türk Okulu ve Hükümetlerarası Türk Türkmen Konseyi’nin kurulmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

İki ülke arasında eğitim alanındaki iş birliği faaliyetlerini yürütmek üzere bir Hükümetlerarası Türk Türkmen Konseyi kurulduğunu ve bu konseyin tüzüğünün imzalandığını hatırlatan Avcı, “Bugün burada işte bu konseyimizin ilk toplantısını gerçekleştirmek üzere toplanmış buluyoruz. İnşallah bugünün sonunda daha önce imzaladığımız anlaşmalar gereği günümüz faaliyetleri müzakere etmiş olacağız ve Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi ve Ortak Türkmen Türk Okulu’yla ilgili metinlere son halini vereceğiz. Böylelikle yeni eğitim öğretim yılına tüm konularda inşallah anlaşmış olarak başlayacağız” diye konuştu.

-TÜRKİYE’DEN ÖĞRETİM ÜYELERİ GÖREVLENDİRİLDİ-

Bakan Avcı, Türkmenistan ile yapılan anlaşma çerçevesinde bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetleri aktararak şu bilgileri verdi:

“2014-2015 eğitim öğretim yılında TİKA’nın maddi desteği ile Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi’ne Türkiye’den 10 öğretim üyesinin görevlendirilmesi sağlandı. Üniversitenin işleyişiyle ilgili anlaşmayı imzaladıktan sonra da ihtiyaç duyulan alanlarda öğretim üyelerini bu yıl da göndermeye devam edeceğiz. Yine bildiğiniz üzere Uluslararası Türkmen Türk Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma metni ve üniversitesi tüzüğü taslağı hazırlanarak tarafınıza tebliğ edilmişti. Taslak anlaşma metniyle ilgili sizlerin görüşleri bizlere ulaştı ve bu metin üzerinde ilgili birimlerimiz ile gereken görüşmeleri yaptık. YÖK yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde 15 Ağustos 2014 tarihinde Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde imzaladığımız Türkiye Cumhuriyeti ile Türkmenistan Hükümeti arasında eğitim alanında iş birliğine dair anlaşmada üniversitenin kuruluşu ve mali yapısıyla ilgili hükümler bulunduğu için ayrı bir kuruluş anlaşmasına gerek olmadığı, bir uygulama anlaşması imzalamamızın hukuken yeterli olacağı dile getirildi. Bu uygulama anlaşmasının resmi olarak yürürlüğe girmesi, iç hukukumuz açısından daha kısa zaman alacağı için bugün bu uygulama anlaşma metni üzerinde mutabık kalırsak bu anlaşma imzalandıktan sonra en kısa sürede yürürlüğe girecek.”

1992 yılında MEB ile Türkmenistan Bilim ve Kültür Bakanlığı arasında yapılan iş birliği protokolü gereğince açılan okullarla ilgili yeni bir mutabakat zaptı ve yönetme taslağı hazırlandığını söyleyen Avcı,  “Bildiğiniz üzere Türkmenistan’da Bakanlığımıza bağlı bir ilkokul, bir ortaokul, bir Türk Anadolu lisesi ve bir de Türkçe öğretim merkezi bulunmaktadır. Türkmenistan’da Türkçe öğretim merkezinde 328, okullarımızda ise bin 500 öğrenci öğrenim görmekte, 71 öğretmen görev yapmaktadır. Bu okullarımız öncelikle Türkmenistan’da yaşayan Türk vatandaşları çocuklarının eğitim ihtiyacını gidermek için kurulmuştur. Ancak yeterli kontenjan olması halinde yabancı ülkelerden gelen ve özellikle Türkmenistan vatandaşı ailelerinin çocukları da okulumuza kabul edilmektedir” ifadelerini kullandı.

-“OKULLAR TÜRKMENİSTAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ BAĞLARIN SIKILAŞTIRDI”-

Açılan okulların öncelikle Türkmenistan’da yaşayan Türk vatandaşların çocuklarının eğitim ihtiyacını gidermek hedefiyle kurulduğunu vurgulayan Bakan Avcı, yeterli kontenjan olması halinde yabancı ülke vatandaşlarının da kabul edileceğini ifade etti.  22 yıldan beri faaliyet gösteren okulların Türkmenistan ile Türkiye arasındaki bağların sıkılaştırılmasına ve yeni köprüler inşa edilmesine aracılık ettiğini kaydeden Avcı, “Her iki ülke yetkilileri arasında karşılıklı yazışmalar yoluyla ortaya konulan gerek mutabakat zaptında gerekse yönetmelikte çok küçük farklılıkların dışında büyük bir mutabakat olduğunu memnuniyetle görüyoruz. Bu işlerin bir an önce bitirilebilmesi için gayretle çalışan ve olumlu yaklaşımlarıyla iki kardeş toplum arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sunan Türkmen yetkililere de hassaten teşekkür ediyorum” diye aktardı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@