Türkiye’nin İlk Akreditasyon Belgeli Okulu Oldu

Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye’nin Akreditasyon Belgesi almaya hak kazanan ilk ve tek kurumu oldu.

Öğretmenler 22.01.2016, 21:08
Türkiye’nin İlk Akreditasyon Belgeli Okulu Oldu

Avrupa Komisyonu, Türkiye’ ye ilk kez verilecek olan Akreditasyon Belgesi ( Vet-Charter ) almaya hak kazanan ilk ve tek kurum olarak, Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçti.

Okulun proje ekibi tarafından yaklaşık olarak 2,5 ay süren bir çalışma sonucunda hazırlanan proje, Nisan-2015 ayı içerisinde, Avrupa Komisyonuna sunuldu.Avrupa Komisyonu, Bağımsız dış uzmanlar aracılığı ile yaptığı inceleme, değerlendirme ve denetleme neticesinde, Türkiyede ki tüm kurumlar içerisinde, Akredite edeceği tek kurum olarak Bozüyük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini seçti.

Akreditasyon Belgesi, 15.01.2016 tarihinde, Avrupa Birliği Bakanlığında yapılan tören ile okulun yetkililerine teslim edildi.Bu belge ile okula, Avrupa Birliği tarafından 517.000 Euro hibe edilecektir. Her yıl ortalama 60 öğrenci ve refakatçi öğretmen, Avrupa Birliğine üye ülkelerde staj yapacak ve mesleki eğitim alacaklardır. Bu öğretmen ve öğrencilerin tüm masrafları da Avrupa Birliği tarafından finanse edilecektir.

Proje katılımcılarına, Mesleki Yeterlilikler Kurumu tarafından Europass belgesi, Europass CV ve diploma eki verilecektir. Bu şekilde öğrencilerimiz, mezuniyetleri sonrasında aldığı bu belgeler ve diplomaları ile birlikte Avrupa Birliği ülkelerine resmi iş müracaatı yapabilecek ve tüm Avrupa Birliği ülkelerinde çalışabilme hakkı elde edeceklerdir.

Avrupa Komisyonu tarafından akredite edilen okul, önümüzdeki dönemlerde, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde faaliyet gösteren mesleki okullardan, stajyer öğrenci ve öğretmen de almaya başlayacak ve bu katılımcılara da mesleki eğitim verecek, eğitimleri sonrasında tüm Avrupa da geçerli olan sertifika düzenleyecektir.Ayrıca, Akreditasyon belgesi ile birlikte ECVET belgesi çalışmalarına da başlayan okul, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde faaliyet gösteren akredite meslek liseleri ile öğrenci değişimine de başlayacak ve bu alanda da Türkiye de ilk olacaktır.

Kaynak: bilecikportal.com/turkiyenin-ilk-akreditasyon-belgeli-okulu-oldu/

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@