Türkiye'deki Öğretmenlerin En Büyük Lüksü Tatile Gitmek

ANKARA (ANKA) -Türk Eğitim-Sen’in araştırmasına göre, öğretmenlerin en büyük lüksü tatile gitmek veya seyahat etmek.

Öğretmenler 21.11.2015, 10:30
Türkiye'deki Öğretmenlerin En Büyük Lüksü Tatile Gitmek

Türk Eğitim-Sen bu yıl da öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarını, mesleki sorunlarını tespit edebilmek amacıyla “turkeğitimsen.org.tr” ve altı bağımsız internet sitesinde toplam 21 bin 313 kişinin katıldığı bir anket çalışması gerçekleştirdi.

Ankete katılanların yüzde 79.3’ü son 5 yıl içinde bankadan kredi çektiğini, yüzde 20.7’si çekmediğini ifade etti. Son 5 yıl içinde bankadan kredi çektiğini belirtenlerin yüzde 53.6’sı bireysel, yüzde 32.3’ü konut, yüzde 8.9’u taşıt, yüzde 0.8’i eğitim kredisi çektiğini bildirdi. Bu soruya diğer yanıtını verenlerin oranı ise yüzde 4.4.

-ÖĞRETMENLERİN EN BÜYÜK LÜKSÜ TATİLE GİTMEK VEYA SEYAHAT ETMEK-

Katılımcıların yüzde 28.4’ü en büyük lükslerinin tatile gitmek veya seyahat etmek olduğunu, yüzde 27’si dışarıda yemek yemek, yüzde 18.9’u alışveriş yapmak, yüzde 5.4’ü hobilerimle uğraşmak, yüzde 2.7’si sinemaya gitmek, yüzde 2’si spor salonuna gitmek derken; yüzde 15.6’sı diğer seçeneğini işaretledi.

-YÜZDE 74.6’SI TOPLU SÖZLEŞMEYİ HAYAL KIRIKLIĞI OLARAK NİTELENDİRİYOR -

“Toplu sözleşme ile memurlara 2016 yılı için yüzde 6+5, 2017 yılı için ise yüzde 3+4 oranında zam yapılması ekonomik kayıplarınızı telafi edecek mi?” sorusuna ankete katılanların yüzde 89.7’si hayır, yüzde 10.3’ü evet cevabı verdi. Bu yıl yapılan toplu sözleşmeyi değerlendiren katılımcıların yüzde 74.6’sı hayal kırıklığı, yüzde 16.6’sı idare eder, yüzde 6.6’sı memnuniyet verici, yüzde 2.2’si de diğer cevabını verdi.

 “Yetkili konfederasyon tarafından değiştirilen 2015 yılı enflasyon hesaplama yöntemi, alınan maaşa göre memurun aylık 40 ila 160 TL arasında zararına sebep olmaktadır. Bu maddeyi imzalayan konfederasyon başkanı nasıl davranmalıdır?” sorusuna ankete katılanların yüzde 62.8’i "istifa etmelidir", yüzde 27.8’i "tüm memur ve emeklilerden özür dilemelidir", yüzde 9.4’ü de "görevine devam etmelidir" cevabı verdi.

-ŞUBAT’TAKİ 30 BİN ATAMANIN İHTİYACI KARŞILAMAYACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR-

“Ülkemizde okullara yeterli sayıda öğretmen ataması yapıldığını düşünüyor musunuz?” sorusuna ise ankete katılanların yüzde 73.7’si hayır cevabı verdi. “Ülkemizin öğretmen açığını giderecek ölçüde atama yapmak için kaynağının olduğuna inanıyor musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 84.6’sı evet cevabı verdi. Ankete katılanların yüzde 70.7’si Şubat’ta yapılacak 30 bin atamanın ise yetersiz olacağını düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 95.6’sı da ücretli öğretmenliği olumsuz buluyor. 

-KATILIMCILARIN YÜZDE 5.2’Sİ GÖÇMENLİK BAŞVURUSUNDA BULUNMUŞ-

Katılımcıların yüzde 85.6’sı geleceğine güvenle bakamadığını söyledi. “Bugüne kadar göçmenlik için herhangi bir başvurunuz oldu mu?” sorusuna ankete katılanların yüzde 5.2’si evet, yüzde 94.8’i hayır cevabı verdi. 

Ankete katılanların yüzde 87.4’ü herhangi bir sendikaya üye olduğunu da belirtti. 

-KONCUK: GEÇİM DERDİ OLAN ÖĞRETMENLERLE Mİ DÜNYA YARIŞINDA İPİ GÖĞÜSLEYECEĞİZ-

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, tüm öğretmenlerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlarken, anket sonuçlarını da değerlendirdi:

Öğretmenlerin ekonomik, sosyal ve mesleki anlamda yığınla sorunu olduğuna dikkat çeken Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı’nın özellikle bazı sorunlar karşısındaki vurdumduymaz tavırlarının, çözüm yerine çözümsüzlükle sonuçlanan icraatlarının eğitim camiasında yılgınlığa neden olduğunu söyledi. Eğitim camiasında son yıllarda yaşanan baskı, adam kayırma, kadrolaşma çalışmalarının öğretmenlerin verimini, başarısını etkilediğini kaydeden Koncuk, “Eğitimi nasıl daha ileri taşıyacağız? Kafasında geçim derdi olan öğretmenlerle mi dünya yarışında ipi göğüsleyeceğiz” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@