Türkiye’de İlk 1. Akıl ve Zekâ oyunları zirvesi Bursa’da Yapıldı

Türkiye’de İlk 1. Akıl ve Zekâ oyunları zirvesi Bursa’da Yapıldı

Eğitim 02.12.2019, 15:08 02.12.2019, 15:22
Türkiye’de İlk 1. Akıl ve Zekâ oyunları zirvesi Bursa’da Yapıldı

Zekâ Oyunları, çocukların zekâ gelişimini destekleyen, problem çözme, akıl yürütme, strateji geliştirme, dil becerisi geliştirme, sosyalleşme, iletişim, duygudaşlık gibi becerileri geliştiren oyunların bütünüdür. 

2012 yılından itibaren ülkemizde ortaokullarda seçmeli ders, ilkokul ve okul öncesinde kulüp faaliyetleri veya destekleyici eğitimler şeklinde uygulanan zekâ oyunları çocuklar tarafından zevkle işlenen bir derstir. Bu vesile ile 22-24 Kasım tarihlerinde Bursa’da zekâ oyunları severler bir araya geldi.  1. Akıl ve Zekâ oyunları zirvesinde zekâ oyunları üreticileri, eğitmenler, akademisyenler ve sektör temsilcileri deneyimlerini ve çalışmalarını ortaya koydular.

Zirve, oyun yazarı ve eğitmen İbrahim Halil Demir’in ‘Oyun dünyanın en ciddi  işidir’ konuşmasıyla başladı, ardından Prof. Dr. İsmail Naci Cangül’ün ‘Matematik ve Oyun ‘ sunumları ile devam etti. 2 gün süren zirvede iyi örnek sunumları, sponsor firmaların sunumları, kişisel deneyimler katılımcılarla paylaşıldı.

Zirveye Türkiye’nin çeşitli illerinden 75 zeka oyunları Formatörü ve eğitmenlerle birlikte Redka, Bemi Toys ,Newtoys , Moli Toys ve Toli Toys gibi yerli zeka oyunları üretici firmaları da katıldı. Yerli firmalarımızın ülkemizde kaliteli, güvenilir ve uygun maliyetli zekâ oyunlarını üretilmeleri neticesinde her aile rahatlıkla zekâ oyunlarına ulaşabilmektedir. 

Yazar ve eğitmen Selçuk Acun, zirvenin çok verimli geçtiğini, katılımcıların birbirlerinden çok şey öğrendiğini, zeka oyunları alanında bir birlikteliğin gerektiğini ve ders kazanımlarının iyi hazırlanmış bir müfredat planı ile 2023 vizyon belgesi hedeflerine uygun olarak öğrencilerimizde akıl yürütme, problem çözme, stratejik düşünme gibi üst bilişsel becerilerin geliştirilebileceğini belirtti.

Zirve sonunda sponsor firmaların düzenlediği turnuvalar ile eğitmenler birbirleriyle kıyasıya yarıştı.  Turnuva sonunda tüm firmalar katılımcılara yeni çıkan ürünlerinden hediye ettiler.  Katılımcılar zirvenin 2.sinin mutlaka yapılması gerektiğini zirve notlarında belirttiler.

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@