Türk İşaret Dili Dersi Programı

Millî Eğitim Bakanlığı, işitme engelli öğrenciler için Türk İşaret Dili Dersi öğretim programını yayımladı.

Öğretmenler 18.08.2015, 12:33
Türk İşaret Dili Dersi Programı

-Millî Eğitim Bakanlığı, işitme engelli öğrenciler için Türk İşaret Dili Dersi öğretim programını yayımladı.

ANKARA (ANKA) -MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan Türk İşaret Dili Dersi öğretim programı, işitme engelliler ilkokullarının birinci sınıflarında 2015-2016 eğitim öğretim yılından itibaren okutulmak üzere Talim ve Terbiye Kurulunun kararı ile yayımlandı.

İşitme engelliler ilkokulları birinci sınıfları için haftalık iki ders saati üzerinden kurgulanan Türk İşaret Dili Dersi ile işitme engelli öğrencilerde ana dil yoksunluğundan dolayı ortaya çıkabilecek dilsel, bilişsel ve sosyal-duygusal yetersizliklerin giderilmesi ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi amaçlanıyor.

İlkokul birinci sınıf öğrencisinin gelişim düzeyiyle uyumluluk gösteren öğretim programında “Alıcı dil” ve “İfade edici dil” olmak üzere iki öğrenme alanı içinde 34 kazanım bulunuyor. Öğrencinin kendisi ve yakın çevresinden başlayarak içinde yaşadığı sosyal çevrede kullanması muhtemel sözcüklerden seçilmiş 650 sözcük yer alıyor.

Türk İşaret Dili Dersi öğretim programı, Talim ve Terbiye Kurulunun aldığı karar gereğince, 2015-2016 eğitim ve öğretim yılında işitme engelliler ilkokulu birinci sınıf öğrencilerinin yanı sıra bu eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere iki ve üçüncü sınıf öğrencilerine de uygulanacak. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@