Tunceli Üniversitesi'nin adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi

TBMM'de kabulen edilen torba yasayla Tunceli Üniversitesinin adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi. Rektör Prof.Dr. Ubeyde İpek, "Tunceli ile özdeş halde olan Munzur isminin üniversitemize verilmesi Tunceli ilinin kültürel ve inançsal...

Öğretmenler 20.08.2016, 16:34
Tunceli Üniversitesi'nin adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi
TBMM'de kabulen edilen torba yasayla Tunceli Üniversitesinin adı Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi. Rektör Prof.Dr. Ubeyde İpek, "Tunceli ile özdeş halde olan Munzur isminin üniversitemize verilmesi Tunceli ilinin kültürel ve inançsal geçmişine dönük bir duyarlılığı ifade ediyor, herkese hayırlı olsun" dedi. 

Tunceli'ye 2014 yılında gelen dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun yürütülen Alevi açılımı kapsamında Türkiye'de Alevilerin en yoğunluklu olarak yaşadığı il olan Tunceli'deki Tunceli Üniversitesi'nin adının 'Munzur Üniversitesi' olarak değiştirileceği sözü dün gece mecliste kabul edilen torba yasa ile yerine getirildi. 2008 yılında kurulan Tunceli Üniversitesi'nin adı torba yasa içinde yer alan kanun teklifi ile dün gece Munzur Üniversitesi olarak değiştirildi. Tunceli'de Alevilerin kutsal saydığı Munzur çayının adının Üniversiteye verilmesi kentte memnunlukla karşılandı. 

MUNZUR İSMİNİN VERİLMESİ DUYARLILIK İFADESİ

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Tunceli'nin sadece coğrafi değerlerinin değil, kültürel ve tarihi değerlerinin de adı olmuş olan Munzur'un adeta Tunceli iliyle özdeşleştiğini belirterek şunları söyledi. 

"Tunceli ili yüzlerce yıllık bir kültürel ve tarihsel geçmişe sahiptir.Anadolu coğrafyasının öncelikli ve önemli bir kadim düşünce-inanç merkezi olan Tunceli; ocakların kurulduğu dervişlerin yurt tuttuğu erenlerin hizmet verdiği bir bölgedir.Yüzlerce yıllık süreçte Dersim de yaşayan bu kültürel ve düşünsel donanım sayısız şahsiyet yetiştirmiştir ve sadece Tunceli ilinin değil Anayolunun genelini tasavvufi anlamda aydınlatmıştır. Tunceli ili erenlerin, aşıkların sözleri ve deyişleri insanımıza irfani ve ilmi bir ufuk vermiştir. Tunceli ilinin sahip olduğu bu kültürel ve tarihsel birikime coğrafi güzelliği de adeta bir ilham olmuştur. İlham kaynağı olan bu coğrafi güzelliklerin başında adını dağlara, vadiye ve nehire veren Munzur gelmektedir. Munzur ve Dersim ifadeleri tarih boyunca adeta iç içe geçmiştir. Munzur denildiğinde insanımızın aklına gelen Dersim olmuştur; dağıyla, vadisiyle ve nehiriyle tüm Tunceli Munzur'un güzelliklerinin coğrafi zemini olmuştur. Munzur dağlarındaki gözelerden boşalan Munzur suyu Tunceli toplumu için kültürel ve inançsal bir değere sahiptir, hatta kutsaldır.Munzur gözelerinden çıkarak nehire dönüşen Munzur Orta Doğu'nun en büyük su kaynaklarından biri olan Fırat'ın bir parçası olmuş Dicle nehiri ile birleşerek Orta Doğu'nun tüm tarihi boyunca en önemli uygarlık değerlerinin başında gelmiştir. Munzur; dağ,vadi ve nehiri ile Tunceli insanının kutsal değerlerinin başında gelmesi nedeniyle hakkında sayısız anlatının ve ritüelin bulunduğu bir düşünce-inanç değeridir. Bu sebeple Üniversitemizin adının Munzur olarak değişmesi Tunceli ilinin kültürel ve inançsal geçmişine dönük bir duyarlılığı ifade etmektedir. Üniversitemizin yeni adının başta Tunceli ilimize ve tüm toplumumuza  hayırlı olmasını temenni ederken Üniversitemizin Tunceli ili ile ilgili kültürel ve tarihsel temelli bilimsel çalışmalarını artırarak devam ettireceğini aktarmak isterim."

Tunceli Üniversitesi'nin yeni tabelasının ise hazırlanarak önümüzdeki günlerde asılacağı bildirildi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@