Tüm Öğretmenlerin Maaşına da Zam Yapılacak

Ak Parti'ni seçim vaadi asgari ücretin 1300 tl olması son günlerde yapılan açıklamalara göre neredeyse kesinlik kazandı.

Öğretmenler 07.11.2015, 00:46
Tüm Öğretmenlerin Maaşına da Zam Yapılacak

Eğer vaad gerçekleşirse asgari ücret brüt 1655 tl olacak. Asgari ücretin artması memurların ''asgari geçim indirimi'' nedeniyle olumlu yönde etkilemektedir.

Asgari ücretin %30 artması özel sektörde çalışanlar için %10-15 zam anlamına geliyor. Asgari ücretin %30 artması memurlar için ise; Asgari ücrette yıl başında yapılan artışlar, memur maaşlarını da doğrudan etkiliyor.


Bu etki asgari geçim indirimi üzerinden oluyor. Şu anki sisteme göre, bir ücretlinin asgari geçim indirimi belirlenirken asgari ücretle ücret dilimleri çarpılıyor. Evde bakım ücretleri, sigortalıların borçlanma tutarları, Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapılacak prim ödemelerinde de asgari ücret belirleyici oluyor. Bu nedenle asgari ücretteki artış tutarı a'dan z'ye birçok kişi ve kurumun yakından takip ettiği bir konu olacak.

Sonuç olarak asgari ücretin artmasından dolayı Öğretmenlerin ve memurların maaşları da 40-50 tl civarı artması bekleniyor.

Kaynak: ogretmenlerhaber.com 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@