Tüm Öğrenciler için Telafi Eğitim Başlangıç Tarihi Şartları Belli Oldu! İl Sınırlaması Yok

Telafi eğitimlerinin detayları belli oldu. Öğrenciler il ayrımı olmadan bulundukları yerlerdeki en yakın okullarda telafi eğitimi alabilecekler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilan ettiği tüm detaylar.

Tüm Öğrenciler için Telafi Eğitim Başlangıç Tarihi Şartları Belli Oldu! İl Sınırlaması Yok

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıkladığı telafi eğitimlerine ilişkin detaylar açıklandı. Öğrenciler ve öğretmenler için sürecin nasıl işleyeceği hangi esasların uygulanacağı belli oldu. İşte 2021 yaz dönemi için telafi eğitim detayları. 

KARNELER 18 HAZİRAN'DA DAĞITILACAK

Öğrenciler için karne tarihi 18 Haziran olacak. Ancak İsteyen öğrenciler, 2 Temmuz tarihine kadar kendi okullarınaa gidebilecekler. Okullarda görevli öğretmenler bu tarihe kadar okulda olup görev almaya devam edecekler. Bu sürece kadar öğrenciler duygusal açıdan desteklenecekler. İsteyen öğrenciler için sorun olan dersler yeniden işlenecek, sorun yaşanan bölümler öğrenilebilecek. Öğrenciler kendilerini eksik gördükleri alanlarda ki eksikliklerini kapatabilecekler. 

Telafi 5 Temmuz'da başlıyor

2 Temmuz tarihinden sonraki dönemde ise 5 Temmuz tarihinden itibaren "Telafi Eğitiminde Ben de Varım Programı" başlayacak. Programlar öğretmenlerin gönüllüğüne göre yürütülecek. Çocuklar bilim ve sanat etkinliklerine katılacak. Bakanlıklar ve belediyeler de destek olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile belediyeler de sürece katkı sağlayacak. Milli Eğitim Müdürlükleri'nin kontrolünde, çocuklar yaz boyunca kamplar ve açık alanlarda etkinlikler yapabilecek.

Şehir kısıtlaması olmayacak

En merak edilen başlıklardan olan telafi eğitiminde yer kısıtlaması olup olmayacağı da belli oldu. Telafi eğitimlerinde kısıtlama olmayacak. Örneğin Ankara'da bulunan bir öğrenci dilerse, Bursa'da bu eğitimlere katılabilecek. Öğrenciler kendine en yakın okula müracaat edebilecek.

Tatil Arkadaşım Etkinlik Kitabı

Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilkokullarda, anaokullarında ve diğer yaş gruplarında bu program boyunca yapılabileceklerle ilgili bir kitap da hazırlandı. "Tatil Arkadaşım Etkinlik Kitabı" okullara gönderildi. Bilmece, bulmaca ve oyunlar kitapta toplandı. 

Bu süreçte okullara kırtasiye yardımı da yapılacak.

Eksik oldukları konular belirlenecek Öğrencilerin hangi derslerde hangi konularda eksiklikleri olduğu belirlenecek. Talim Terbiye Kurulu ve okullarda öğretmenler öğrencilerin hangi konularda eksikleri olduğunu belirleyecek. 3. sınıf öğrencisinin eksik konuları öğretmen tespit edip, 4. sınıfta da bu konuların üzerine eğilecek.Talim Terbiye Kurulu'nun yaptığı tespitler ışığında da konuların tamamlanması sağlanacak.

Telafi eğitimleri sayesinde tüm yaz süresi boyunca okullar açık olacak. Telafi eğitimleri döneminde yürütülecek programlar ile liderlik, ekip ruhu, bir arada iş yapma kazanımları üzerinde durulacak. Öğrencilerin bu yönleri geliştirilecek. Telafi eğitimlerinde sistem hem merkezi hem de Bakanlığın koordinesiyle yerel olarak işleyecek. Okullar bu süreçte kendi tespitlerini de uygulayabilecek. Eksik görülen alanların üzerinde düşülecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@