TEOG'da Nakil Başvurusu Devam Ediyor

Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Neler?

Öğretmenler 20.08.2015, 00:02
TEOG'da Nakil Başvurusu Devam Ediyor

Veli ve öğrencilerin heyecanla beklediği ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçları açıklandı. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Yılmaz, öğrenci ve veliler için tercih ve nakil işlemleri ile ilgili ayrıntılı bir yol haritası hazırladıklarını belirterek, konuyu başlıklar halinde değerlendirdi;

 

Üç Kez Daha Tercih ve Yerleştirme Başvurusu

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme E-kılavuzu’nda da belirtildiği gibi 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül tarihlerinde olmak üzere üç tercih yapmak kaydıyla üç kez daha tercih ve yerleştirme başvurusu alınacak.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yayınlanan basın bildirgesine göre ise

Sınavı hesaplanan aday sayısı: 1.288.325

Tercihte bulunan aday sayısı:  1.108.182

Tercih yapmayan aday sayısı: 180.133

Herhangi bir tercihine yerleşemeyen aday sayısı: 71.373

Tercih yapmayan ve herhangi bir tercihine yerleşmeyen toplam aday sayısı: 251.506

Boş kontenjan toplamı: 248.908

 

Açık Kontenjan Nasıl Oluşur?

Veli ve öğrencilerin tercih ve nakil başvurusunda bulunabilmeleri için tercih edebilecekleri okullarda kaç açık olduğunu görmeye ihtiyaçları var.

Açık kontenjan oluşabilmesi için herhangi bir okula yerleştirilmiş öğrencinin herhangi başka bir okula geçmesi gerekiyor. Yerleştirilmiş öğrencilerden ne kadarı özel okullara, yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara veya Askeri Liselere geçerse o kadar açık kontenjan oluşacaktır. Aksi halde okul kontenjanlarında açık olması mümkün olmayacaktır.

 

 

Anadolu Liselerinde Açık Kontenjan Düşük Olabilir

Bu yıl özel okulların kayıtlarının erkene alınmış olması ve özel okullara kayıt yaptıran öğrencilerin tercih sistemine girememeleri nedeni ile Anadolu liselerinde açık kontenjan olma ihtimali oldukça düşüktür.

 

Yüzdelik Dilimlere Dikkat

Yerleşen öğrencilerin yüzdelik dilimleri incelendiğinde daha düşük yüzdelik dilimine sahip öğrencilerin, geçen yıla göre daha yüksek yüzdelik dilimindeki okula yerleştiği görülüyor. Örneğin geçtiğimiz yıl %17.25 diliminden öğrenci almış bir okula bu yıl %18.31 dilimindeki öğrenci yerleşmiş. Bu durum bu yüzdelik diliminde %1.06’lık bir düşüşü gösteriyor. Başka bir ifade ile %18’lik dilime kadar olan öğrencilerin yaklaşık %1’i özel veya farklı bir okul gurubunu tercih etmiş gibi görülüyor. (Toplam öğrenci sayısında geçen yıla göre az da olsa artış var.)

 

Tercih ve Nakil Takvimi

Birinci dönem

17 - 21 Ağustos: Tercih başvurularının alınması

24 Ağustos: Sonuçların ilanı

İkinci dönem

24 - 28 Ağustos: Sonuçların ilanı

Üçüncü dönem

31 Ağustos - 4 Eylül: Tercih başvuru alması

7 Eylül: Sonuçların ilanı

Her üç dönemde de tercihlerinden her hangi birine yerleşemeyen ve kayıtları açık liseye yapılan öğrencilerin 7-10 Eylül tarihleri arasında il/ilçe nakil komisyonlarına başvurmaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@