TEOG’da bir hatalı soru iddiası daha

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında uygulanan birinci dönem sınavları 25-26 Kasım’da yapıldı.

Öğretmenler 29.11.2015, 13:21
TEOG’da bir hatalı soru iddiası daha

Gönül KOCA - Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında uygulanan birinci dönem sınavları 25-26 Kasım’da yapıldı.

 

 

Sınavların tamamlanmasının ardından fen ve teknoloji testi A kitapçığındaki 13’üncü sorunun hatalı olduğu iddiaları üzerine soru iptal edildi. Ardından bir sorunun daha hatalı olduğu iddia edildi.

İddiaya göre, A kitapçığındaki, örümcek genlerinin keçilere aktarılmasıyla ilgili 9’uncu soruda verilen bilgilerle değerlendirme yapıldığında sorunun iki cevabı oluyor. İddianın dayanağı 2012 Öğretmen Kılavuzu kitabında, genetik ve biyoteknolojik çalışmalar ile ilgili şu bilginin yer alması: “Keçinin genlerine örümcek genleri aktarılarak keçi sütünden ipek elde edilmesi genetik mühendisliğinin uygulamalarındandır.

Meyveli yoğurt ve vitamin tabletleri üretimi biyoteknolojinin uygulama alanlarındandır.” Bazı uzmanlar, paragrafa göre iki doğru cevap çıktığını, bazıları da öğrencinin bilgiye dayalı yorum yapmasını gerektiren bir soru olduğunu ve bilimsel olarak hata olmadığını savundu.

Hürriyet: Haber, Analiz, Köşe Yazısı…

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@