TEOG tercihlerinde öğrencilere büyük kolaylık

KamuGundemi.com - Bursa İl MEM'den öğrencilere TEOG Tercih Süreci Desteği

Eğitim 15.07.2017, 14:01 15.07.2017, 14:04
TEOG tercihlerinde öğrencilere büyük kolaylık

KamuGundemi.com - TEOG TERCİHLERİNDE VELİ ve ÖĞRENCİLERE BÜYÜK KOLAYLIK

Bilindiği üzere 30 Haziran 2017 tarihinde Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanları (YEP) açıklandı. Öğrenci ve velilerini yakından ilgilendiren bu süreçte Türkiye'de ilk kez iki yıl önce Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve kısa adı "OGES" olan "Temel Eğitim Sonrası Kariyer Danışmanlığı Projesi" uygulamasının en önemli ayağı  "Rehberlik" ve "Tercih Robotu" bilinçli ve sağlıklı tercih yapılması noktasında bu yılda öğrencilerimize ve velilerimize büyük kolaylık sağlıyor.

Bu yıl, OGES (Ortaöğretime Geçiş Sistemi) modülü, 8.sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına sağlıklı bir şekilde yerleşebilmelerinde büyük kolaylık sağlayacak bilgileri de bünyesinde barındırıyor. Özellikle TEOG hakkında tanıtımların, Rehberlik faaliyetlerinin, İlgi alanı belirleme envanterlerinin, nakil, başvuru tercih ve yerleştirilme süreçlerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı, Bursa Ortaöğretim kurumlarının çeşitlliliğinden ve özelliklerinden de detaylı bir şekilde bahsedildiği, Tercih Robotu ile de desteklenen modül alanında ilk ve tek olma özelliğini taşıyor.

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Teog tercih ve yerleştirme sürecinde başta  OGES modülü olmak üzere merak edilen ve cevap aranan önemli bazı soruları cevaplayarak web sitesinde yayınladı. İşte o sorular ve cevapları:

Soru 1: OGES Nedir?

Türkiye'de ilk kez Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen ve kısa adı "OGES" olan "Dijital Platformda Ortaöğretime Geçiş Tercih Süreci Yönetimi" Projesinin en önemli ayağı olan Rehberlik ve Tercih Robotudur.

Soru 2: OGES İçeriğinde ne var?

8.sınıf öğrencilerinin ortaöğretim kurumlarına sağlıklı bir şekilde yerleşebilmelerinde büyük kolaylık sağlayacak olan aynı zamanda içeriğinde TEOG hakkında tanıtımların, Rehberlik faaliyetlerinin, İlgi alanı belirleme envanterlerinin, nakil, başvuru tercih ve yerleştirilme süreçlerinin ayrıntılı olarak anlatıldığı, Bursa Ortaöğretim kurumlarının çeşitlerinin ve özelliklerinin de detaylı bir şekilde anlatıldığı bir Rehberlik ve Tercih Robotudur.

 Soru 3: OGES’e nereden ulaşabilirim?

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün resmi web sitesinin içinde sağ tarafta yer alan "Ortaöğretim Kariyer Planlama" linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ya da http://bursa.meb.gov.tr/oges  adresine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Soru 4: Yerleştirme işlemleri için tercihler ne zaman yapılacak? 

14-24 Temmuz 2017 (en geç saat 17:00’ye kadar) tarihinde https://eokul.meb.gov.tr  üzerinden yapılacaktır.

Soru 5: Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? 

11 Ağustos 2017 tarihinde https://eokul.meb.gov.tr üzerinden açıklanacaktır.

Soru 6: Yatılılık başvuruları ne zaman yapılacak? 

11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

Soru 7: Liseyi özel okulda okumak istiyorum, nasıl tercih yapabilirim? 

2017–2018 öğretim yılı için özel okullar, kendi yönetmeliklerinde belirledikleri puan hesaplama sistemine göre 30 Haziran – 13 Temmuz 2017 tarihleri arasında kayıt işlemlerini yapabilecektir. 

Ayrıca bazı özel okulların %100 burslu kontenjanlarına Merkezi Yerleştirme ile puan üstünlüğüne göre öğrenci alınmaktadır. Bunun için 14-24 Temmuz 2017 (Saat 17:00) tarihlerindeki merkezi başvuru yoluyla e-okul üzerinden başvurmanız gerekmektedir.

Soru 8: Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine başvurular ne zaman yapılacak? 

03 - 13 Temmuz 2017 tarihleri arasında Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Müdürlüğüne yapılacaktır. 

Soru 9: Güzel Sanatlar Lisesi, Spor Lisesi, Klasik Sanatlar ve Musiki, Görsel Sanatlar ve Spor Programı/Projesi Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerine başvurular ne zaman yapılacak? 

01-23 Haziran 2017 tarihleri arasında ilgili okul müdürlüğüne başvuru yapılacaktır. 

 03-07 Temmuz 2017 tarihleri arasında bölümler bazında, yetenek sınavı yapılacaktır. 

21 Temmuz 2017 tarihinde kayıt işlemleri tamamlanacaktır 

Soru 10: Kaç Tercih Yapabilirim?

En fazla 25 tercih yapabilirsiniz.

Soru 11: E-Okul girişinde hangi adımları takip etmeliyim? 

https://eokul.meb.gov.tr internet adresinden tercih işlemleri için giriş yaptığınızda, tercih işlemleri ekranında karşınıza, «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» ve «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » butonlarının bulunduğu seçenekler çıkacaktır. «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM » butonunu işaretlediğinizde tercih hakkınızı kullanmış sayılacaksınız. Ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilirsiniz.

Soru 12: Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler Merkezi Yerleştirme başvurusu yapabilir mi? 

Evet. Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) kullanarak 14-24 Temmuz 2017 tarihlerinde tercihlerinizi yapıp Merkezi Yerleştirmeye başvurabilir ve herhangi bir liseye yerleşebilirsiniz.

Soru 13: Yerleştirmeye Esas Puan (YEP) ve Türkiye Geneli Yüzdelik Dilimi ile merkezi başvuru yoluyla e-okul üzerinden hangi kurum türlerini tercih edebilirim? 

· Fen Liselerini, 

·  Sosyal Bilimler Liselerini, 

·  Anadolu Liselerini, 

·  Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini, 

·  Çok Programlı Anadolu Liselerini, 

·  Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerini, 

·  Mesleki Eğitim Merkezlerini, 

·  Anadolu İmam‐Hatip Liselerini, 

·  Merkezi sistemle öğrenci alan özel okulları tercih edebilirsiniz. 

Soru 14: TEOG Tercih Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Türkiye Geneli Yüzdelik Diliminiz ve Yerleştirmeye Esas Puanınıza göre mümkün olabilecek kurum türlerini belirleyin. Sizin ne istediğiniz çok önemli olsa da tercihlerinizi büyük oranda Türkiye Geneli Yüzdelik Diliminiz ve Yerleştirmeye Esas Puanınız sınırlandırır. 

Türkiye Geneli Yüzdelik Diliminiz ve Yerleştirmeye Esas Puanınıza göre mümkünlüğü açısından belirlediğiniz kurum türlerinin içinden isteğiniz yani sizi kariyer hedefinize ulaştıracağını düşündüğünüz kurum türlerine karar vermelisiniz. 

UYARI: Okul rehberlik servisi, okul yönetimi veya sınıf öğretmeninizle mutlaka görüşerek tercih sürecini yönetmelisiniz. 

Soru 15: Yerleştirmeye esas nakil başvuruları ne zaman yapılacak?

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Başvuruları 14-18 Ağustos 2017(Saat 17:00)

Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçları 21 Ağustos 2017

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Başvuruları 21-25 Ağustos 2017(Saat 17:00)

Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçları 28 Ağustos 2017

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Başvuruları 28 Ağustos-6 Eylül 2017(Saat 17:00)

Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçları 8 Eylül 2017

Soru 16: Tercih süresince hangi adımları takip etmeliyim?

1. Adım: Kariyer hedefi doğrultusunda kurum türlerine ve kurum türündeki uygun okullara karar verme

2. Adım: Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) ve Türkiye geneli yüzdelik dilime göre geniş tercih havuzunun oluşturulması

3. Adım: YEP’e ve Türkiye geneli yüzdelik dilime göre belirlenen okul tercih havuzu içerisinden kesin tercih listesi oluşturulması

4. Adım: Mesleki ve teknik Anadolu liseleri, mesleki eğitim merkezleri, mesleki ve teknik eğitim merkezleri, tematik mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile yetenek ve mülakatla öğrenci kabul eden liselerin özel durumlarını dikkate alma

5. Adım: Tercihleri e-okuldan yaparak kurum müdürlüklerine onaylatmak

6. Adım: Yerleştirme sonrası yerleştirmeye esas nakil dönemlerini takip ederek gerekli başvurular yaparak süreci sonlandırmak

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@