TEOG matematikte hatalı soru iddiası

'Abbas Bey merhabalar,   Oğlum bugün TEOG’a girdi.  TEOG’da hatalı olduğunu düşündüğüm bir soru var. Internet sitesindeki çağrı üzerine eğitim alanının

Öğretmenler 30.04.2015, 11:32
TEOG matematikte hatalı soru iddiası

'Abbas Bey merhabalar,

 

Oğlum bugün TEOG’a girdi.  TEOG’da hatalı olduğunu düşündüğüm bir soru var. Internet sitesindeki çağrı üzerine eğitim alanının lideri konumunda olduğunuzdan konuyu size iletmek istedim.

 

Uzman görüşü ile birlikte kamunun dikkatine ve tartışmasına açarsanız çok memnun olurum.

 

TEOG Matematik sınavının 12. sorusu şöyle “… Geometrik cisimlerden hangisi tabanına dik bir düzlem ile kesildiğinde ara kesit kare olamaz?”

Silindirin yanal yüzeyi bir kareden oluştuğunda silindirin iç kesiti hiç bir zaman kare olamaz. Örneğin yan yüzeyi 5x 5 bir kare ise tabanın çevresi de 5. Cm olur. Bundan alınacak dikey kesitte üst kenar her zaman 5 cm’den daha az olur. Ve bu durumda iç kesit hiçbir zaman kare olamaz. Soruda silindirin şekline ilişkin bir tanımlama olmadığına (yani öğrencinin kafasında istediği tip silindir çizmekte serbest olduğuna ) ve yanal yüzeyi kare olan silindirde iç kesitin kare olması matematiksel olarak mümkün olmadığına göre (c)  Kare dik piramit şıkkının yanı sıra (b) Dik dairesel silindir şıkkının da doğru kabul edilmesi gerekir.

 

Matematik uzmanı değilim ama yukarıdaki durum matematiksel kesinlikte olduğu için mutlaka uzmanların dikkatine sunulması gerekir diye düşünüyorum.

Şimdiden çok teşekkürler''

 

ABBAS GÜÇLÜ

eğitimajansı


http://www.ogretmendiyari.com/mobil/haber/44710/teog-matematikte-hatali-soru-iddiasi.html

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@