Ted Başkanı: Cumhuriyet Eğitimli Kadroların Eseridir

ANKARA (ANKA) -Türk Eğitim Derneğinin (TED) düzenlediği Cumhuriyet Resepsiyonunda konuşan TED Genel Ba...

Öğretmenler 28.10.2015, 10:10
Ted Başkanı: Cumhuriyet Eğitimli Kadroların Eseridir

ANKARA (ANKA) -Türk Eğitim Derneğinin (TED) düzenlediği Cumhuriyet Resepsiyonunda konuşan TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Cumhuriyetin inançlı, kararlı ve eğitimli kadroların eseri olduğunu belirterek, “Nobel Kimya Ödülünü alan Aziz Sancar’ın ilk sözlerinin ‘Bu ödülü memleketime ve Cumhuriyet devrinin başlattığı eğitime borçluyum’ olması çok anlamlıdır” dedi.

Türk Eğitim Derneği, Cumhuriyetin kuruluşunun 92. yılı onuruna Çengelhan Rahmi Koç Müzesi’nde Cumhuriyet Resepsiyonu düzenledi. Resepsiyona TED Ankara Koleji mezunu olan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de katıldı. Saygı duruşunda bulunan davetliler, ardından Atatürk'ün 10. yıl nutkundan görüntüler izledi. Açılış konuşmasını yapan Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Cumhuriyet felsefesi sayesinde, maddi imkânı olmayan Türk gençlerinin, bugün çok önemli başarılara imza atabildiğini ifade etti. Pehlivanoğlu, “Çok uzağa gitmeye gerek yok, Nobel Kimya Ödülü’yle Türkiye’yi gururlandıran Prof. Aziz Sancar’ın ilk sözlerinin “Bu ödülü memleketime ve Cumhuriyet devrinin başlattığı eğitime borçluyum” olması çok anlamlıdır” diye konuştu.

-“GÜÇLÜ TÜRKİYE İDEALİNE OLAN İNANCIMIZI KAYBETMEMELİYİZ”-

Pehlivanoğlu, TED’in Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük güvencesi olan çocukların ve gençlerin ülkenin geleceğine yön verebilen ve sorumluluk bilincine erişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri için gayret gösterdiğini söyledi. Cumhuriyetin bir yönetim biçiminden öte bir yaşam biçimi olduğunu söyleyen Pehlivanoğlu, şunları dile getirdi:

“Kuşkusuz günümüzde olduğu gibi Cumhuriyetimiz, çeşitli dönemlerde çok büyük zorluklar yaşamıştır. Ancak bu zorlukları temeli sağlam kurumları, iyi yetişmiş insanları sayesinde aşmıştır. Cumhuriyetimizin bize yüklediği önemli görevler ve sorumluluklar vardır.

Bir yurttaş olarak hepimizin, iyi ve kötü günlerde birlik ve beraberlik içinde olma kararlılığından, kimseyi ötekileştirmeden aynı vatan toprağı, aynı bayrak altında yaşamanın kıvancını duyumsamaktan vazgeçmememiz gerekiyor. İçinden geçtiğimiz koşullar ne kadar zor olursa olsun, çağdaş dünyanın bir parçası olarak güçlü Türkiye idealine olan inancımızı kaybetmemeliyiz.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@