Tarihi okul imam hatibe taşındı

113 yıllık tarihe sahip Nişantaşı Anadolu Lisesi, tamamlanmayan restorasyon çalışmaları nedeniyle yeni eğitim ve öğretim döneminde imam hatip lisesine taşındı. Okulun mezunlar derneği üyesi Bektaş: Okulumuz kan kaybediyor

Öğretmenler 21.09.2015, 03:05
Tarihi okul imam hatibe taşındı

RABİA YILMAZ - @rabiayılmaz / Birgün 

AKP hükümetinin, eğitimi gericileştirme hamlesi olarak kullandığı okulların imam hatibe dönüştürülmesi uygulaması hız kesmeden devam ederken, tarihi okullar restorasyon adı altında eğitim hayatından uzaklaştırılıyor. Son 1 yıldır Nilüfer Hatun İlköğretim Okulu’nda eğitim hayatına devam etmeye çalışan Nişantaşı Anadolu Lisesi öğrencileri, yeni eğitim döneminde de imam hatip lisesine gitmek zorunda kalacak.

TAŞERON FİRMA KAÇTI

113 yıllık bir geçmişe sahip Nişantaşı Anadolu Lisesi’nde restorasyon çalışmalarını sürdüren taşeron firmanın kaçtığı gerekçesiyle çalışmaların tamamlanmaması, yeni eğitim ve öğretim yılında tarihi okulun Süleyman Şah İmam Hatip Kız Lisesi’ne taşınmasına neden oldu.

'BİNLERCE KİŞİNİN TARİHİ'

English High School olarak 1858 yılında temelleri atılan Nişantaşı Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği üyesi Tolga Bektaş, “Nişantaşı Anadolu Lisesi binlerce kişinin tarihi ve belleği olması noktasında ayrı bir öneme sahip. Ancak restorasyon çalışmalarında süreç kötü yönetildi. Bu nedenle de okul kan kaybediyor. Tamamlanamayan çalışmalar nedeniyle Nişantaşı Anadolu Lisesi, son iki yıldır farklı okullarda eğitim hayatına devam etmeye çalışıyor’’ diye konuştu.

'OKULUN TARİHİNDE BİR İLK'

Okulun alışılmış başarısının da yok olma noktasına geldiğini ifade eden Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Nişantaşı Anadolu Lisesi bu yıl üniversiteye 17 öğrenci sokacak. Bu sayı okulun tarihinde bir ilk niteliğindedir. Yüksek puanlarla okula gelen öğrenciler, binanın inşaat halinde ve başka okullarda eğitim verdiğini gördüğünde okula gelmekten vazgeçiyor. Bu durum da okulun başarı skalasını aşağıya çekiyor ve talep edilen bir okul olmaktan çıkarıyor.’’

'BİNASINDA DEVAM ETMELİ'

Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin tarihi binasında varlığını sürdürmesi gerektiğini belirten Bektaş, “Okulun tadilatının bir yıl daha uzaması demek, fiili olarak Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin olmaması anlamına gelir. Restorasyonun bir an önce tamamlanmasını istiyoruz’’ dedi.

Kaynak: Birgün

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@