Talip Geylan: Ataması Yapılamayan Öğretmenlerle Birlikte Ek Atama Diye Haykırdık

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Genel Başkanı Talip Geylan ataması yapılmayan öğretmenlerle birlikte 40 bin ek atama yapılması adına düzenlenen etkinliğe katıldı.

Talip Geylan: Ataması Yapılamayan Öğretmenlerle Birlikte Ek Atama Diye Haykırdık

Ataması yapılamayan çok sayıda öğretmen ek atama yapılması için Ankara'da buluştular. Ankara Ulus Meydanında bir araya gelen öğretmenler Türkiye'nin dört bir yanından geldiler. 60 otobüsle Ankara'ya gelen öğretmenlerin ek atama talebine Türk Eğitim Sen'de destek verdi. 

TÜRK EĞİTİM SEN'DEN ÖĞRETMENLERE DESTEK

Ankara'nın Ulus Meydanında gerçekleştirilen etkinlik kapsamında öğretmenler taleplerini “2020 KPSS Ek 40 bin Atama Bekliyor” sloganıyla duyurdular. Ellerinde pankartlar taşıyan öğretmenler “Sayın Cumhurbaşkanım İzin Verin Yeni Nesil Bizim Eserimiz Olsun”, “ Her Yer Eğitim Fakültesi, 20 Bin Neyin Nesi?”,  “ Öğretmenler İşsiz, Okullar Öğretmensiz”, “At Bakıcısı Okulda, İşletmeci Okulda," pankartları astılar.

Taleplerini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a duyurmak isteyen öğretmenler eş zamanlı olarak sosyal medyada da bir etkinlik düzenlediler. 

Ankara'da düzenlenen etkinliğe öğretmenler ile birlikte Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Merkez Yöneticileri, Eğitim-Bir Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'da katıldı. İki isim etkinlik kapsamında bir konuşma gerçekleştirerek atama yapılması gerektiğini duyurdular. 

Talip Geylan yapmış olduğu konuşmasında öğretmenlerin eğitim fakültesinden mezun olduklarını, KPSS'den yüksek puan aldıklarını ancak 20 binlik kontenjan nedeniyle atanamadıklarını ifade etti. Öğretmen ataması yapılması gerektiğini ifade eden Talip Geylan şu ifadeleri kullandı. 

"Eğitim fakülteleri her yıl ortalama 40 bin mezun veriyor. Bu da demek oluyor ki mezun olan 40 bin öğretmenin, en az 20 bini daha işsiz kalacak. Bu nedenledir ki, ek atama istiyoruz. 20 bin atamayı asla yeterli görmüyor ve kabul etmiyoruz. Bir yandan öğretmen açığını gidermek için ücretli öğretmen çalıştıracaksınız, diğer yandan her yıl 20 bin öğretmen emekli olacak ama sadece 20 bin atama yapacaksınız! Bunu kabul etmemiz mümkün değildir."

Ücretli öğretmen sistemi hakkında da bilgi veren Talip Geylan şu dönemde yaklaşık 69 bin ücretli öğretmen olduğunu ifade etti. Bunun yanında bu sayının pandemi şartlarında oluştuğunu pandemi olmasa bu rakamın 100 bine ulaşabileceğini bildirdi.

Türk Eğitim Sen olarak yapmış oldukları araştırmalarda norm kadro açığının 109 bin 616 olduğunu ifade eden Talip Geylan her yıl 20 bin öğretmenin de emekli olduğunu ancak alımların 20 bin seviyesinde kaldığını söyledi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@