Sürgün gibi Rotasyon!!!

KamuGundemi.com - Tekirdağ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğretmene zorunlu rotasyon için oluşturduğu ilçe guruplarına Eğitim-iş Tekirdağ Şubesinden sert tepki gel

Öğretmenler 27.05.2015, 21:17
Sürgün gibi Rotasyon!!!

KamuGundemi.com - Tekirdağ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün öğretmene zorunlu rotasyon için oluşturduğu ilçe guruplarına Eğitim-iş Tekirdağ Şubesinden sert tepki geldi.

Eğitim-iş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren bugün Tekirdağ Tuğlalı Parkta yaptığı açıklamada, Tekirdağ Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü rotasyon yasası gereği ilçe gurupları oluşturdu. Oluşturulan bu ilçe gurupları yasanın dediği gibi coğrafi ve ulaşım şartları göz önünde tutulmadı diyerek temel yaklaşım herkesi bir yere gönderme olunca öğretmen tabanı ayaklandı. Öfke büyük diye açıkladı!

Eren açıklamasının devamında şunları kaydetti:

Tekirdağ Büyük Şehir statüsüne kavuştu ama işlevleri açısından hala eksikleri devam ediyor. Örneğin hiçbir ilçe ile diğer ilçeler arasında ulaşımda belediye hizmeti verilmemektedir. Süleymanpaşa ilçesinden Çerkezköye gidecek bir eğitimci ya özel araçla ya da ne zaman varacağı belli olmayan minibüslerle ulaşım sağlayacaktır. Yine bir başka örnek Şarköy-Malkara arasında minibüs günde üç defa vardır. O da ilçe merkezlerine, öğretmenin ataması köye veya kenar mahalleye olursa ne zaman mesaiye başlayacak bilinmemektedir. Sadece gidiş 1,5 saat alacaktır. Bu durum eğitim emekçilerinin ailelerinin parçalanmasını doğuracaktır.

Tekirdağ'da toplamda 450 civarında öğretmenin rotasyona tabi olacağını tahmin ediyoruz. Tekirdağ valiliği ile görüşme talebimiz hala karşılık bulmamıştır.

Eğitimde süreklilik esastır. Köklü eğitim kurumları sürekliliği ile başarıyı yakalamaktadır. Rotasyon okulların "hafızasını" yok edecektir. Bu durum AKP nin eğitime bakışı ile örtüşmektedir. Yerelleşmeyi ve özelleşmeyi hedef edinen AKP devletin okullarından kaçışı hızlandırmak istiyor. Belirsizlik ve toto mantığıyla eğitim politikası yürütülemez. AKP iktidarı bir gurup öğretmeni de emekliliğe itmek istiyor.

Ancak şu bilinmelidir ki biz eğitim emekçileri asla yalvarmayız, boyun eğmeyiz. 

TÖS ve TÖB-DER geleneğinden gelen Eğitim İş bu kararı alan AKP'den gün gelecek hesap soracaktır. Bizim ailemizin, çocuklarımızın geleceği ile oynayan bu "vicdansızlar" emekçilerin direnişi ile yıkılacaktır.

Editör Notu: 

1) Tekirdağ Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yasanın üzerinde midir ki olması gerekenin tam tersine ilçe gurupları oluşturabilmektedir?

2) Amaç gerçekten eğitimi düşünmekse, eğitimin can damarı öğretmenin saatlerce yol gittikten sonra eğitim vermesini beklemek ne kadar gerçekçidir?

3) Bu öğretmen performans değerlendirmesine de tabi tutulacağına göre hangi aklı selim insan bu öğretmenden yüksek performans bekleyecektir?

Sözün özü Tüm Türkiye'de olduğu gibi Rotasyon uygulamasının öğretmen camiasının yararına olmayacağı çok açıktır. Valiler ve Milli Eğitim Müdürleri bu konuda üzerlerine düşen yüksek görevi layıkıyla ve siyasi düşünmeden çözebilmek için eğitimin olmazsa olmazı sendikalardan özellikle bu iş ile ilgilenen yandaş olmayanlardan görüş alıp buna göre planlama yapmaları kendi illeri için kaçınılmazdır.

İşte İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün rotasyonu sürgüne çevirdiği o yazısı:

Haber, KamuGundemi.com sitesinin özel haberidir. Aktif kaynak belirtmeden kullanan siteleri emek düşmanı olarak ilan edeceğimizin bilinmesini isteriz. (Mahkeme falan değil Emek Düşmanı....)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@