Şubat atamasında aslan payı sınıf öğretmenliğinin olacak

Milli eğitim bakanlığının geçtiğimiz ay doğu illerinde yapmış olduğu görüşmelerde il ve ilçe milli eğitim müdürleri Milli eğitim bakanından şubat atamalarında özellikle sınıf öğretmenliği branşından öğretmen istediklerini dile getirmişlerdir.

Öğretmenler 25.01.2016, 15:38
Şubat atamasında aslan payı sınıf öğretmenliğinin olacak

Milli eğitim bakanımız en son yapmış olduğu röportajda atamaların açığa göre yapılacağı fakat bazı branşlarda ücretli öğretmen bulmakta zorlanıyoruz bu branşlardan daha fazla atama yapılacağı yönünde konuşması sınıf öğretmenlerini sevindirdi. Çünkü Milli eğitim bakanlığı sadece sınıf öğretmenliği branşında ücretli öğretmen bulmakta zorlanmaktadır. Bunun nedeni ise sınıf öğretmeni açığının tamamının doğunun çok uzak yerlerinde olduğu ve ücretli öğretmenlerin gitmek istemediği yönünde. Giden ücretli öğretmenlerin ise çoğunluğunun 1-2 hafta içinde istifa etmesi doğuda ücretli sınıf öğretmeni görevlendirmesini içinden çıkılmaz bir hale sokmuştur.

Son yıllarda yapılan öğretmen atamalarında sınıf öğretmenliği branşında emekli olan öğretmen kadar bile öğretmen ataması yapılmaması doğu da sınıf öğretmenliği açığını çok fazla arttırmıştır. Öğrenci velileride bu durumdan rahatsız olmaya başlamışlardır. Çünkü çocuklarının okuma yazma bilmeden ortaokula gittiğini ve okuma yazma bilmeyen çocuğun diğer dersleri nasıl öğreneceğini sorgulamaktadırlar.

2016 şubat öğretmen atama sayılarının birkaç gün içinde açıklanacağı bekleniyor Nabi Hocanın en son yaptığı röportajlardan anlamış olduğumuz bu atamalarda aslan payının sınıf öğretmenliğinde olacağı yönünde.Şuan doğu illerinde sınıf öğretmenliği açığı o kadar fazlaki bazı okullarda 10 sınıf öğretmeni normu var ve 10 öğretmenin tamamı ücretli olarak çalışmaktadır.

Şuan sınıf öğretmeni açığı 15 binin üzerinde ve bu açığın tamamı doğu illerinde. Şubat atamalarının çoğunluğunun doğu illerine yapılacağı için sınıf öğretmenliğinin atamalarda aslan payını alacağı düşünülmektedir. Zaten normal şartlarda açığa göre orantısal atama yapılsa sınıf öğretmenliğine 5 bin atama yapılacaktır. Yukarıda saydığımız durumlar gözönüne alındığında sınıf öğretmenliğine bu atamada en az 6 bin kontenjan verilmesi beklenmektedir. Bu 6 bin sayısı yeterli olmasa bile doğudaki 15 bin sınıf öğretmeni açığını bir nebze olsun rahatlatacağı düşünülmektedir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@