sorgulamadan yaşayan bir nesil yetişiyor...

Bu gelişmelere elbette ki ayak uydurmak durumundayız. Fakat bu gelişmelerle ters orantılı olarak küçülen dünyada insanlar sanal bir âlemde yolculuk etmeye başladı. Bu sanal yolculuk bazı tehlike

Öğretmenler 14.04.2015, 14:55
 sorgulamadan yaşayan bir nesil yetişiyor...

Bu gelişmelere elbette ki ayak uydurmak durumundayız. Fakat bu gelişmelerle ters orantılı olarak küçülen dünyada insanlar sanal bir âlemde yolculuk etmeye başladı. Bu sanal yolculuk bazı tehlikeleri, olumsuzlukları ve sakıncaları da beraberinde getiriyor. 1980’lerde internet kullanımının artması ve hızla yaygınlaşması ile hem bilgiye ulaşma hızı artmış hem de makusen mütenasip bir şekilde küçülen gerçek dünya ile bağlar kopmaya başlamıştı. Günümüzde bilgi miktarı korkunç bir şekilde artış göstermektedir. Bu bilgi artış hızına ayak uydurmak için bilgiye erişme yollarını, bilgiye nasıl ulaşılacağını bilmek gerekir. 

ABD’li Profesör Alvin Toffler ‘Geleceğin cahili okuma yazma bilmeyen değil de bilgiye nasıl erişileceğini bilmeyendir’ diyor. Profesöre katılmamak mümkün değil fakat günümüzde asıl sorun bilgiye ulaşamama veya bilgiye ulaşma yollarını bilmemek değil. Herkes, neredeyse beşikten itibaren istediği bilgiye istediği gibi ulaşabiliyor. Asıl sorun ise bilgiyi analiz edememek, yorumlayamamak, sonuç çıkaramamaktır. Bilginin hazır bir şekilde tek tuşla önümüze serilmesi muhakeme yeteneğini köreltiyor. Zihnimizi tembelleştiriyor. Özellikle okul çağındaki bireyler bu durumdan çok fazla etkileniyor. Akıllı telefon kullanımına izin veren aileler, internet ve ekran başında geçirilen zamana sınır getiremeyen ebeveynler ne yazık ki çocuklarına en büyük kötülüğü kendileri yapıyor. Oyun çağındaki çocuklara uslu uslu otursunlar diye ellerine tabletler, akıllı telefonlar verilip sakinleştirilmeye çalışılıyor. Hâlbuki çocuklar bu dönemde sosyalleşmenin ilk adımını atıyorlar. Çocukların bu dönemde gerçek nesne ve kişilerle iletişim ve etkileşime geçerek öğrenme, analiz etme, sorunları ve oluşan problemleri çözme yeteneği kazanmaları gerekirken tamamen soyut ve sanal bir âleme mahkûm ediliyorlar. Psikomotor gelişimleri nakıs kalmakta, zihinsel aktivitesizlik beyin fonksiyonları olumsuz etkilenmekte ve bilişsel süreç sekteye uğramaktadır. Akranlarından her yönden geri kalan bu vakaların karşılaştığı en büyük problem muhakeme yeteneklerini kaybetmeleridir. 

ABD’nin teknoloji dergisi Children’s Tech’in yaptığı bir araştırmada tabletlerin veya akıllı telefonların çocuklar üzerinde sebep olduğu davranış bozuklukları kaleme alındı. Yapılan araştırmalarda kronik hastalık gibi kökleşen ve yaygınlaşan aynı zamanda çocukların ellerinden bırakamadığı hatta okullarda ders kitapları yerine tablet bilgisayarların abartılı bir şekilde kullanılmasından dolayı çocukların öğrenme, analiz etme ve muhakeme yetilerinde ciddi kayıplar oluştuğu tespit edilmiştir. Bir diğer araştırma da İngiltere’de Millenium Cohort Study adlı bir çalışma grubunun 2000 ve 2001 doğumlu 19.000 çocuk üzerinde yaptığı araştırmadır. Bu araştırmaya göre günde 3 saatin üzerinde ekran başında vakit geçiren ( TV, tablet veya akıllı telefon) çocuklarda davranış bozuklukları, duygusal sorunlar ve arkadaşlık problemleri yaşama olasılığının yüksek olduğu saptanmıştır. Bu kadar olumsuzluğa rağmen bilişim dünyasından uzak olamayız, kayıtsız da kalamayız. 

Çocuklarımızı da tamamen soyutlayamayız. Önemli olan teknolojik araç ve gereçleri verimli kullanmak ve istendik düzeyde sınırlamaktır. Bu konuda uzmanlara ve öğretmenlere büyük bir görev düşüyor. Velilerin ve ailelerin teknolojik araç ve gereçlerini verimli kullanma yollarını öğrenmeleri, disiplin haline getirmeleri ve bilinçlenmesi gerekiyor. Oluşabilecek zararların çocuklara bire bir anlatılması elzemdir. Çocukların internet erişimi ve telefon kullanım süreleri denetim halinde olmalıdır. Çocuklarımızı ekran başından uzaklaştırıp gerçek dünya ile buluşturma çabasında olmalıyız. Onları spor merkezlerine, sanatsal aktivitelere, oyun gruplarına yönlendirmeli sosyalleşmelerini sağlamalıyız. Eğer çocuklarımızı denetimsiz bırakırsak, sanal âlemin kucağına atarsak en büyük kötülüğü biz yapmış oluruz. Muhakeme yeteneği gelişmemiş bir topluma sebebiyet vermiş oluruz. 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@