Şırnak'ı terk etmeyen biri de var

Kaçarsam nasıl geri dönüp yüzlerine bakarım

Öğretmenler 14.12.2015, 13:53
Şırnak'ı terk etmeyen biri de var

Şırnak'ın Cizre ile Silopi İlçesi'nde görevli öğretmenlere SMS ile mesaj gönderilerek 'hizmet içi eğitime' alındıkları bildirilince ilçeleri terk etmeye başladı.

Ancak isminin "Şehmus" olduğu öğrenilen bir öğretmen, sosyal medyadan öğrencileri ile fotoğrafını paylaşarak "Bu bebeler bu şehirdeyken ben bu şehri bırakıp kaçar mıyım... Kaçarsam nasıl geri dönüp bakarım yüzlerine.." diye yazdı.

 Şehmus öğretmenin bu tweeti kısa sürede binlerce paylaşım aldı.

Cizre'de otogardaki yoğunluk nedeniyle araç bulamayan öğretmenler, yanlarındaki bavullarla 5 kilometre yürüyerek İpek Yolu'na çıktı ve bulabildikleri araçlara bindi.

Öğretmenlerin ilçeleri terk etmesine tepki gösteren Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, bakanlığın suç işlediğini öne sürdü.

Öğrencilerin en çok öğretmenlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu mesajın öğretmenlere gönderilmesi bizde çok ciddi kuşkular uyandırdığını belirten Serhat Uğur, "Milli Eğitim Bakanlığı bölgede savaş hükümetinin politikalarının payandası haline mi geliyor? İster istemez bunları düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

EĞİTİM-SEN: BAKANLIK SUÇ İŞLİYOR

Öğretmenlerin ilçeleri terk etmesine Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, tepki gösterip, bakanlığın suç işlediğini öne sürdü.

Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur,yönetim kurulu üyeleriyle şube binasında düzenlediği basın toplantısında, Cizre ve Silopi'de öğretmenlerin eğitim içi hizmete alındığını bildiren Milli Eğitim Bakanlığı'na tepki gösterdi. Uğur, şunları söyledi: "İnsan Hakları Haftası'nı yaşadığımız şu günlerde maalesef bölgemizde ve Türkiye'de hergün yeni bir hak ihlali ile karşı karşıya kalıyoruz. Bugün saat 2-3 sularında Silopi ve Cizre İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından bütün öğretmen arkadaşlarımıza adeta kentleri boşaltın dercesine sözde bir seminer, hizmet için eğitim semineri safsatası ile bir mesaj gönderilmiştir. Hiçbir yasal dayanağı olmayan, hiçbir mantığı olmayan, bir de zamanlama itibari ile düşündüğümüzde zira eğitim öğretim döneminin ortasındayız. Çocukların Mart ayında sınava gireceği bir döneme denk geliyor. Öğrencilerin en çok öğretmenlere ihtiyaç duyduğu bir dönemde, bu mesajın öğretmenlere gönderilmesi bizde çok ciddi kuşkular uyandırıyor. Milli Eğitim Bakanlığı bölgede savaş hükümetinin politikalarının payandası haline mi geliyor? İster istemez bunları düşünüyoruz. Öğretmenlerin, öğrencileriyle en çok bir arada olması gerektiği bir dönemde böyle bir kararın mantığı, içeriği tamamen savaş hükümetinin politikaları kararları doğrultusunda doldurulmuş bir kararın bizce hiçbir dayanağı yoktur. Bakanlık öğretmeni öğrencisinden ederek suç işliyor. Bir diğer suçta, eğitim öğretim yuvakları diye tanımladığımız okullarımız ve yurtlarımız yine bakanlığı bu kararı doğrultusunda büyük olasılıkla adeta karargahlara dönüştürülecek." Eğitim-Sen Şırnak Şube Başkanı Serhat Uğur, son 3-4 gündür Şırnak bölgesine, Cizre ve Silopi'ye yoğun bir silah, askeri malzeme sevkiyatı yapıldığını söyleyerek, "Bu işin eğitim öğretim boyutu şundan eminiz öğretmenlere bu mesaj gitmişse diğer bütün sağlık kurumu, diğer devlet daireleri kamu kuruluşlarında çalışanlara da benzer bir mesaj gitmiştir. Bahanesi farklı olabilir ama benzerdir. Şu akla geliyor. İnsan Hakları Haftası'nda olmamızdan kaynaklı acaba savaş hükümeti ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığı ve diğer bakanlıkların aklına şu mu geliyor? Ya da şu felsefe ile mi hareket ediyor? Mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır diyorlar. Bu teferruat eğitim öğretim hakkı da olabilir. Sağlık hakkı da olabilir. Diğer kamu haklarından yararlanmada olabilir. İlan ediyoruz Milli Eğitim Bakanlığı çocukları okullarından, öğretmenlerinden ayrı koyarak ve bir anlamda da kenti bunlar üzerinden boşaltarak suç işliyor. Kınıyoruz, protesto ediyoruz" dedi.

NE OLMUŞTU

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde öğretmenlere Pazar günü öğle saatlerinde cep telefonlarına SMS mesajları gönderildi. Mesajlarda tüm öğretmen ve yöneticilerin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 14 Aralık 2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alındığı belirtilirken, "Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilir" yazılı mesaj gönderildi. Cizre'de 104 okulda 431 bin 127 öğrenciye eğitim veren 1298 öğretmenden aileleri başka il ve ilçelerde oturan öğretmenler bunun üzerine ilçeyi terk etmeye başladı. Önce bankalar önünde para çekmek için uzun kuyruklar oluşturan öğretmenler, ardından yanlarına aldıkları bavullarla birlikte ayrılmaya başladı. Özel araçları bulunan öğretmenler araçlarıyla, olmayanlar ile minibüs ve yaya olarak otogara akın etti. Otogarda yoğunluk nedeniyle büyük hareketlilik yaşandı. İlçeden ayrılmak için otobüs bulamayan öğretmenler yaya olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunan uluslararası İpek Yolu'na çıktı. Öğretmenler burada otostop yaparak bulabildikleri araçlara binerek ayrıldı. Araç bulamayan öğretmenler ise yağmur altında beklemek zorunda kaldı.

Cizre'de öğretmenlerin ayrılması ilçe halkı arasında da tedirginlik yarattı. İlçe sakinleri, Cizre'de sokağa çıkma yasağı uygulanacağı tahmininde bulunarak, fırın, market, manavlara akın ederek alışveriş yaptı. Özellikle fırın ve marketlerin önünde saatlerce uzun kuyrukları oluştu. Cizre'de polis ilçe giriş ve çıkışlarını zırhlı araçlarla tutarak yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü.

SİLOPİ'DE 3 GÜN İZİN

Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerinde Milli Eğitim Müdürlükleri SMS aracılığıyla öğretmenlere mesaj atarak, izinli oldukları bildirildi. 68 okulda 39 bin 128 öğrencinin bulunduğu ve 1701 öğretmenin görev yaptığı Silopi'de İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sait Uysal tarafından öğretmenlere gönderilen mesajda, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir. Bilgilerinize rica ederim" denildi. Silopi'de son günlerde halk arasında 'sokağa çıkma yasağı' ilan edilecek söylentilerinin ardından öğretmenlere gönderilen mesajların ardından, öğretmenler yanlarına aldıkları kişisel eşyaları ile birlikte ilçeyi terk etmeye başladı. İlçe otogarında da öğretmenlerin ayrılması nedeniyle hareketli anlar yaşadı. Silopi'de köylerden gelen öğrencilerin kaldığı pansiyon ve yurtlarda boşaltılarak, öğrenciler evlerine gönderildi.

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@