Selçuk Acun yazdı Hangi Sistem

Eğitimci Yazar Selçuk Acun kamugundemi.com için yazdı...

Eğitim 29.11.2018, 12:01
Selçuk Acun yazdı Hangi Sistem

Son zamanlarda eğitim sisteminin ne olması gerektiği, zorunlu eğitimin gerekli olup olmadığı, şu liseler mi olsa bu liseler mi olsa tartışması bana gereksiz ve asıl sorunu fark etmeyen kafaların tartışması olarak geliyor. Zorunlu eğitimin sonuçları çok bariz ortada ilk gün ne ise sorunlar bugün de aynı. . Bu ülkede şu okul projesi bu okul projesi para etmez. 

Temeldeki asıl sorunlar tespit edilmeli, neye ihtiyacımız var elimizde ne var buna bakmadan yapılan her proje çöp projedir. Dünya da hiçbir ülkenin eğitim sistemi bize uymaz. Bizler kafamızı değiştirmedikçe, gerçekten millet yararı için bir şey üretmedikçe, gençlerimizi kendimiz eğitmedikçe, çeşitli  gruplara emanet ettikçe, biz yetiştiremiyoruz, alın siz yetiştirin diyerek farklı grupların kucağına itilen çocuklarımıza kendimiz sahip çıkmadıkça her sistem çöptür. Ve uygulanan her sistemde bir kesim iyi nemalanıyor ama maalesef çocuklarımızın umutları kirletiliyor. 

Bırakın öğretim yapmayı artık bırakın, kâğıt kürekle uğraşmayı, bırakın okulu sadece duvarlar içine sığdırmayı. Çocuklarımızın parmaklarının ucunda dünyanın her bilgisi var, biz hala çarpım tablosu öğretmeye çalışıyoruz. Bu nesil sizi dinlemez beyler! Bu nesil sizden daha çok biliyor bilmediği şey edep adap. Biz sadece eğitim verelim, tabi önce kendimize sonra onlara, gerisi kolay çünkü ne yapacakları belli zaten. 10-15 sene sonra zaten işlerini robotlar alacak biz neyin çabasını veriyoruz bu yıl verdiğimiz bilgi ertesi yıla eskiyor beyhude çaba bizimkisi. Çocukların artık çok fazla bilgiye ihtiyacı yok iyi ve donanımlı rehberlere ihtiyacı var. Önce kendimize bakalım biz yeterli miyiz?  ,değilsek ne yapmalıyız nasıl gelişmeliyiz? Sorusuna cevap aramalıyız. Sorun sınıf mevcutları, fiziki yetersizlikler değil sorun problemi tespit edememek ihtiyacı ısrarla görememek. 

Çocuğun sevgiye ve oyun oynamaya ihtiyacı var. Oyunla öğrenmeye ihtiyacı var, değiştirin müfredatı, oyun çağı çocuğu oyun oynasın, ders dinlemek gibi sıkıcı durumlarla karşılaşmasın direk problemin içinde bulsun kendini. Sorunu kendi çözsün, keyif alsın kendi öğrenmesini kendi inşa etsin. Biz bilge rehberler olalım, umutsuzluklarında yanlarında olalım umut aşılayalım, cesaretleri kırılınca cesaretlendirelim, sevgiye ihtiyaçlarında başlarını okşayalım, başarılarını takdir edelim ve en önemlisi kendisi gibi olduğu için farklı olduğunu hissettirelim. 

Gelin değişime önce kendinizden başlayın sonrası mı kendiliğinden olacaktır zaten. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@