Seçmeli Dersler ve eokul Gerçeği

Hüseyin Asar seçmeli dersler ve eokul gerçeğini yazdı...

Öğretmenler 25.10.2015, 17:04
Seçmeli Dersler ve eokul Gerçeği

Hüseyin Asar seçmeli dersler ve eokul gerçeğini yazdı...

Milli Eğitim Bakanlığı yaklaşık sekiz yıl önce e-okul sistemine geçti. Bu süreçte sistemde önemli değişiklikler yapıldı. Yeniden bir sistem oluşturmak elbette kolay değildi. Her geçen yıl yapılan yenilikler ile sistem daha da geliştirildi. Eksikler yolda gidilirken görüldü ve bir şekilde düzeltilerek giderildi. Not sistemi, devamsızlıklar, diploma, öğrenci bilgileri, haftalık ders programlar vs. ama liselerde seçmeli ders sorunu bir türlü çözülemedi. Buna iki açıdan bakmak lazım.

Birinci olarak öğrenci ve sınıfların haftalık ders programlarında seçmeli derslerin isimleri görünmüyor. Mesela bir sınıfta 7 farklı seçmeli ders toplam 13 saat tutuyor. Haftalık ders programında bunların hepsi seçmeli ders olarak görünüyor. Hangi gün hangi seçmeli ders olduğu sistemden anlaşılmıyor. Bunun e-okul sisteminde düzeltilmesi gerekli.

İkinci olarak seçmeli ders seçimlerinde bir defa seçilebilecek olan derslerin birden fazla seçildiğinde sistemin bunun önüne geçememesi sorunu ortaya çıkıyor. Yönetmelik gereği seçmeli dersler arasında programı tek olanlar, öğrenim süresi boyunca bir kez seçilebilen dersler vardır. Mesela bir kez seçilmesi gereken sosyal etkinlik dersini dokuzuncu sınıfta alan bir öğrenci bu dersi ikinci defa onuncu sınıfta, hatta üçüncü defa on birinci sınıfta seçebiliyor ve sistem bunu engellemiyor. Böylece yönetmelik gereği öğrencilik süresinde bir defa alınması gereken ders birden fazla seçilmiş oluyor. Okul idareleri bu konuyu maalesef atlıyor, ya da atlamak zorunda kalıyor.

Seçmeli dersler öğrencinin ilgi ve istekleri ile hedefledikleri yükseköğretim programları doğrultusunda öğrenci, veli ve okul tarafından ortaklaşa belirlenen derslerdir. Öğrenciler seviyelerine, gelecek öngörülerine ve okulun şartlarına göre bu dersleri seçiyorlar. Seçimler esnasında çeşitli sorunlar oluşsa da okul yönetimleri bu sorunları kendi yöntemleri ile çözmeye çalışıyorlar. Ders seçme sorununun da en kısa sürede e-okul sisteminde yapılacak bir değişiklik ile sistem üzerinden yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda e-okul sistemi aynı dersin birden fazla seçilmesinin önüne geçecek şekilde geliştirilmelidir. Böylece hem ders seçme sorunu çözümlenecek, hem de okul ile veli ve öğrencilerin bazı durumlarda karşı karşıya gelmesi önlenebilecektir.

Bu konuda ki diğer bir sorun ise seçilecek derslerin gerek okul idareleri, gerekse milli eğitimler tarafından çeşitli yollarla dayatılmasıdır. Bu dayatmalar öğrenciler ve veliler üzerinde baskı oluşturmakta, istemedikleri halde birçok seçmeli dersi öğrenciler boşu boşuna görmektedirler. Sorunun çözümü ise gerçekten işbirliği ve tarafların birbirine saygı göstermesidir.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@