Sayın Nabi Avcı\'ya El Yazısı Mektubu

Sayın Nabi AVCI, Sayın Bakanım, Sayın Hocam…Umarım farkındasınızdır; güzel ülkemiz Türkiye’nin eğitim kurumlarında el yazısı felaketi yaşanıyor.

Öğretmenler 06.01.2016, 15:15
Sayın Nabi Avcı\'ya El Yazısı Mektubu

Sayın Hocam; Milli Eğitim Bakanlarımızdan Sayın Hüseyin ÇELİK zamanında başlatılan bitişik eğik el yazısı uygulaması başarı kazanamadığı gibi başarısızlık sebebi olmuştur. Çocuklarımız eğitime başlar başlamaz başarısızlık kaygısı duymaya başlamış, kendi el yazılarını dahi okumaktan aciz kalmışlardır. Küçücük çocuklarımız bitişik eğik el yazısı yüzünden tabiri caizse işkence çekmektedir.  

Veliler olarak bizler ise çocuklarımızın yazılarını okuyamamakta, onların derslerine yardımcı olamamaktayız. Bu ise çocuklarımız(-ki bu çocuklar ülkemizin geleceğidir) ile bizler arasında uçurumlar oluşmasına, kuşak ayrılıklarının artmasına sebep olmaktadır. Sayın Hocam; lütfen aşağıda verdiğim fotoğrafı inceleyin. Bu fotoğraf çocuğumun ders kitabından çekilmiş bir görüntüdür. Gelin bu fotoğraf üzerinden konuyu inceleyelim:

el yazısı

Sayın Hocam, fotoğraftan da görüldüğü gibi öğrencimiz boşlukları el yazısı ile doldurmuştur yani ödevi el yazısıyla yapmıştır. Sayfanın diğer tüm kısmı ise dik temel yazıdır. Bu ne yaman bir çelişkidir. Sizce bu sayfa bile başlı başına bitişik eğik el yazısının öğrencilerimizi nasıl zorladığının bir kanıtı değil midir? Kitap dik temel yazıyla yazılmış, çocuk dik temel yazı okuyor ama okunamayacak ölçüde eğik el yazısı yazıyor… Hele İngilizce ödevlerinde çektiklerimizi anlatamam “Q,q,W,w” harflerini diğer harflere bağlayamamak, çektiğimiz çile… Çocuklarımızın eğik el yazılarını okuyamadığımızdan dolayı ödevlerine yardımcı olamayışımız… Örnekleri uzatmak mümkün.
 
Hayatın her alanında insanlarımız dik temel yazıyı kullanmaktadır. Çocuklarımız; televizyonda, sokakta, bilgisayarda, gazetede, kitaplarında, romanlarında… dik temel yazıyla karşılaşmakta ve dik temel yazıyla hayatlarına devam etmektedir. Öğretmenlerimize biz dik temel yazı istiyoruz benim çocuğuma el yazısı eğitimi verilmesin dediğimizde biz de istemiyoruz ama bu eğitim müfredatta olduğu için eğik el yazıyla eğitim vermek zorundayız diyorlar.
 

Milli Eğitim Bakanlığının eğitimcilere yönelik, eğik el yazısı anketi yaptığını duyduk ve şahit olduk. İsterseniz veliler içinde bir anket yapın sonuçları objektif olarak aldığınızda çok büyük bir çoğunluğun eğik el yazısıyla eğitimi istemediğini göreceksiniz. Eğitimciler için yapılan eğik el yazısı anketinin sonuçları neden kamuoyuyla paylaşılmıyor, elektronik ortamda yapılan bir anketin sonucunu açıklamak 2 hafta sürer mi, sonuçlar neden açıklanmaz, anketin sonucunda eğik el yazısı eğitimini yanlış bulanların ve kaldırılmasını isteyenlerin oranının %80 ve üstünde olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.
 
Sayın Hocam; gelin kamuoyunun, eğitimcilerin, çocuklarımızın sesine kulak verin ve biran önce eğik el yazısı eğitiminden ülkemizi ve geleceğimizi kurtarın… Saygılarımızla.
 
Kaynak: memursesi.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@