Şanlıurfa’da 462 öğretmenin açığa alınması protesto edildi

ŞANLIURFA'da yeni çıkarılan kararnameyle terör örgütü PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle 462 öğretmen açığa alındı. Bu kararın ardından KESK üyeleri, öğretmenlerin açığa alınmasını basın açıklaması ile protesto etti.

Öğretmenler 09.09.2016, 15:55
Şanlıurfa’da 462 öğretmenin açığa alınması protesto edildi
Ömer ŞULUL (DHA) - ŞANLIURFA'da yeni çıkarılan kararnameyle terör örgütü PKK'ya destek verdiği gerekçesiyle 462 öğretmen açığa alındı. Bu kararın ardından KESK üyeleri, öğretmenlerin açığa alınmasını basın açıklaması ile protesto etti.

Öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan Eğitim-Sen üyeleri, öğretmenlerin açığa alınmasını kınadı. Polisin önlem aldığı eylemde grup adına konuşan Dilek Çakırtaş, öğretmenlerin savunma hakkı tanınmadan açığa alınmasına tepki gösterdi. Kamuda görevden almaların ve ihraçların darbe fırsatçılığı olduğunu öne süren Çakırtaş şöyle dedi:

"15 Temmuz darbesinin başarılı olması durumunda yapılacak olanlar, bugün bizzat hükümet eliyle hayata geçirilmek istenmektedir. Evrensel hukuku, temel hak ve özgürlükleri yok sayarak, özellikle sendikal hakları zorlama yorumlarla suç kapsamına alarak gerçekleştirilen bu operasyon, ülke çapında açık bir dikta rejimine doğru gidildiğinin somut kanıtıdır. MEB’in açığa almaları hangi yasal soruşturma ve delilere dayandırdığını açıklamaması, daha da vahimi, kendisini yargının yerine koyarak ve yaratacağı hukuksal sonuçları düşünmeden doğrudan hüküm vererek hareket etmesi göz göre göre suç işlediğini göstermektedir. Sadece bu tutumun kendisi bile, söz konusu açığa almaların hukuken hiçbir somut karşılığı olmadığını göstermektedir."

Kalabalık yapılan açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@