Samsundaki Bu Lise 'Akşemseddinimi Arıyorum' Projesi İle Başarıya Koşuyor

Samsun Asarcık Anadolu Lisesi 'Akşemseddinimi Arıyorum' Projesi İle Başarıya Koşuyor

Eğitim 12.01.2018, 16:27 12.01.2018, 16:33
Samsundaki Bu Lise 'Akşemseddinimi Arıyorum' Projesi İle Başarıya Koşuyor

     Asarcık Anadolu Lisesinde öyle bir projeler yürütülüyor zorunlu hizmet bölgesinde olmasına rağmen ki okul projeler neticesinde sosyal aktivitelerin yanında, akademik olarakta Samsun ilindeki 150 lise içerisinden,  ilk 40 lise arasına girmiş durumda. Lisedeki öğretmenlerin hedefinde ise, sene sonunda ilk 20 ortaöğretim okulu içerisine girmek var.

     Asarcık Anadolu Lisesinde yürütülen 'Akşemseddinimi Arıyorum' Projesi Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü 'Maarif Hareketi' kapsamında Lisede öğrenim gören  11 ve 12. sınıflara uygulanmaktadır.

     Projeye esin kaynağı olan Akşemseddin'in, o tarihte Amasya iline bağlı olan ancak günümüzde Samsun iline bağlı Kavak nahiyesine yerleşmiş olması yönüyle de Asarcık ilçesine tarihi bağı mevcut olması yeni Akşemseddinlerin yetişmesi adına önemli bir proje olarak karşımıza geliyor . Projede nasıl ki Fatih Sultan Mehmet'in yetişmesinde ve büyük bir insan ve devlet adamı olmasında karşılaştığı zorluklarda yanında hocası ve değerleri varsa gelecek nesillerimiz olan çocuklarımızın da yetişmesinde öğretmenlerin bir Akşemseddin olup onlara yön vermeleri hedeflenmiş durumda.

    Lisede 11. sınıftan başlayarak her 4 öğrenciye 1 öğretmen belirlenerek grupla ilgili tüm takip şleyişi danışman öğretmence (koç/mentör) yapılmaktadır. 12. sınıfta da devam eden projede sonuçlar bu kurul tarafından her ay  bir değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

     Bu projede öğrencinin akademik başarısının yanısıra, topluma, ailesine devletine karşı faydalı bir birey olarak yetiştirilmesini de amaçlandığı için proje ile olumlu dönütler zamanla kazanılmaya başlamış durumda.

    'Akşemseddinimi Arıyorum' Projesi 2017 Mart ayında başladı ve  2018 yılının  Haziran ayında son bulacak. Proje ile;

1) öğrencilerin değerler eğitimi adı altında 10 kök değerin kazandırılması (öğretmen-öğrenci ilişkisi,

2)Boş zamanlarını değerlendirme,

3)Ailelerin eğitime desteği,

4)Düzenli kitap okuma,özgüven, farkındalık vb..), değerlerin öğrenilebilmesi için belirlenen kitapların her ay öğrencilere okutulması,

5)Veli-öğrenci-idare ve danışman öğretmenler tarafından sınava hazırlık sürecinin planlanması, uygulanması ve takibini öngörmektedir.

2017-2018 Eğitim öğretim yılında, Asarcık Anadolu Lisesi tarafından yürütülen diğer projeler:

a- 12. sınıflara yönelik olarak; YERİM SENİ 'TYT' PROJESİ

b- 11. sınıflara yönelik olarak; BİR SERVET-İ FÜNUN HİKAYESİ, OKUDUĞUM ROL OLSUN PROJELERİ

c- 9. ve 10. sınıflara yönelik olarak; HAZİNEMİ BÜYÜTÜYORUM PROJESİ

d- 9. sınıflara yönelik olarak; ATALARIMIZIN İZİNDEN PROJESİ

e- Tüm sınıflara yönelik olarak; ÖĞRETMENİMLE ÇAY KEYFİ, BÜYÜKLERİN KAPISINDA, TEK SES TEK YÜREK, TA-Bİ, TEK SES TEK YÜREK, HER AYA BİR TEMA, HAYATA BİR ADIM BENİM BAŞARIM, RESİMLERLE RENGARENK BİR YIL SONU, SİNEMAYA GİTMEYEN ÖĞRENCİ KALMASIN PROJELERİ

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@