Rehber Öğretmenlere Ve Psikolojik Danışmanlara El Kitabı

Milli Eğitim Bakanlığınca, suça sürüklenen, suç mağduru olan ya da korunma ihtiyacındaki çocuklara yönelik hizmet sunan rehber öğretmen ve psikolojik danışmanların mesleki yeterliliklerinin arttırılması için \"Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları El Kitabı\" hazırlandı.

Öğretmenler 28.08.2015, 23:37
Rehber Öğretmenlere Ve Psikolojik Danışmanlara El Kitabı

ANKARA (ANKA)- Millî Eğitim Bakanlığınca, suça sürüklenen, suç mağduru olan ya da korunma ihtiyacındaki çocuklara yönelik hizmet sunan rehber öğretmen ve psikolojik danışmanların mesleki yeterliliklerinin arttırılması için "Danışmanlık Tedbiri Uygulamaları El Kitabı" hazırlandı.

Milli Eğitim Bakanlığından (MEB) yapılan açıklamaya göre, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan el kitabında suça sürüklenen, korunma ihtiyacı bulunan ve mağdur çocuklar için koruyucu ve destekleyici önlemler anlatılıyor.          

El kitabı, danışmanlık tedbiri uygulayan rehber öğretmenlerinin Çocuk Koruma Kanunu uygulamaları ve çocuk adalet sistemi hakkında bilgi sahibi olmalarını, çocuklarla gerçekleştirilecek adli görüşmenin detaylarını öğrenmelerini amaçlıyor. Rehber öğretmenlerden, hakkında danışmanlık önlemi kararı verilmiş çocuk, anne babası ve bakım vereni ile ön görüşme, planlama ve raporlama yapabilme becerisini geliştirmeleri ve örnek uygulamalar üzerinden ihtiyaçlara göre psikososyal destek programları geliştirebilmeleri bekleniyor.

-“KANUN TÜM KURULUŞLARA GÖREV VERİYOR”-

Adalet sistemi içerisinde çocuklar, suça sürüklenen, suçun mağduru, suçun tanığı, korunma gereksinimi bulunan veya kendisini ilgilendiren hukuk davalarında taraf olarak yer alabiliyor.

Bu kapsamda, korunma ihtiyacındaki veya suça sürüklenen çocukların korunmasına, haklarının ve esenliklerinin güvence altına alınmasına ilişkin 2005 yılında Adalet Bakanlığınca hazırlanan Çocuk Koruma Kanunu yürürlüğe girdi ve çocuklarla çalışan tüm kurum ve kuruluşlara görev verildi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@