PDR Mezunları, 3000 kontenjan istiyor!

Gerekçelerine bakıldığında haklılar ama....

Öğretmenler 07.12.2015, 22:43
PDR Mezunları, 3000 kontenjan istiyor!

Sayın Yetkili;

Mili Eğitim Bakanlığı olarak önceki yıllarda gerek bakanlık bünyesinde kadrolu olarak gerekse özel öğretim kurumlarında aynı unvan ile üniversitelerden mezun olan psikolojik danışmanların ihtiyacı karşılamadığını gerekçe gösterilerek psikolojik danışma alanı dışındaki, alan ve bölümlerden, maalesef alan dışı atamalarla psikolojik danışman istihdamı yapılmıştır.

Bu yıl mezun olan ve ÖABT sınava giren 4200 civarındaki PDR mezunu öğretmen adayının 1427’si kadro imkânı bulmuşken geriye kalan 2700’ü ellerinden bu alanda yapmaları gereken işleri alınarak, Felsefe ve Sosyoloji bölümlerinden mezun olanlar için açılan hizmet içi eğitim kursları nedeniyle ya aldıkları ücretler önceye nazaran çok daha düşük olarak çalışmak ya da tekrar KPSS’ye hazırlanmak seçeneği ile baş başa kalmışlardır.

Bugün, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından daha önce dile getirilen gerekçelerin tümü ortadan kalkmıştır. Üniversitelerimizden, Milli Eğitim Bakanlığının istihdam edebileceğinden daha fazla sayıda psikolojik danışman mezun olmaktadır.

Hal böyle iken; Milli Eğitim Bakanlığının eski ve maalesef alanımızın maddi ve manevi itibar kaybına, meslek çalışanlarımızın çalışma şevki ve heyecanını kaybetmesine yönelik, henüz öğrenci olan arkadaşlarımızın daha mezun olmadan bıkkınlık ve yılgınlığına neden olan bu alışkanlığını, yani çeşitli kurslarla, Özel Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı öğretim kurumlarında istihdam edilmek üzere, alan dışı psikolojik danışman istihdamına yönelmesini bizler kabul edilemez olarak değerlendiriyoruz!

Burada son atamayla birlikte bölümümüze yönelik haksızlık ve dört yıllık emeğimizi hiçe sayan bir gelişme daha yaşanmıştır. En güncel haliyle anaokulları normu ile birlikte 10 binin üzerinde bir açık sayısı olan alanımıza maalesef en son ki kontenjan sayısı da bir hayal kırıklığı olmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürü Sn.Hamza Aydoğdu’nun kontenjan dağılımının duyurulduğu 2 Eylül 2015 gününde twitter üzerinden paylaştığı “Sınıf öğretmenliği 17 bin 611 ihtiyaç, 4189 atama yüzde 24’ü karşılandı. İngilizce 17 bin ihtiyaç, 3964 atama ile yüzde 22’si karşılandı.

Din Kültürü 16 bin 890 ihtiyaç, 3824 atama ile yüzde 22’si karşılandı.

Tarih 865 ihtiyaç var, 312 verildi. Yüzde 43’ü karşılandı. Sosyal bilgilerde 2253 ihtiyaçtan 997’si yani yüzde 46’sı karşılandı.

Bilişimde 2758 ihtiyaç var, 867 verildi. Yüzde 32 karşılandı.” açıklamasında alanımıza yönelik kontenjan dağılımında nasıl ve hangi gerekçe ile “1427” kişilik bir kadroyu hesap ettiğini doğrusu tüm PDR mezunları merak etmektedir.

Zira Sn. Bakan’ın A Haber’de 1 Ağustos’taki Deşifre programında bahsettiği “Şimdi atamayı da şöyle yapıyoruz: Diyelim bizim 100 bin öğretmen açığımız var, hesap anlaşılsın diye yuvarlak rakam üzerinden söylüyorum, toplam bütün Türkiye genelinde 100 bin öğretmen açığımız var diyelim. Bunun ne kadarı mesela biyoloji öğretmeni? Diyelim ki 3 bin, 3 bin biyoloji öğretmeni alırsak hiç biyoloji öğretmenine ihtiyacımız kalmayacak diyelim. Ne kadar tarih? İşte 3 bin 800 tarihçi alırsak burada da kontenjan dolmuş oluyor, bir daha emekliler dışında yeni bir öğretmen alımı yapamayacağız demiştir. Şimdi 3 bin biyoloji öğretmenine ihtiyacımız var 100 bin açığımızın içinde ne demek? İhtiyacımızın yüzde 3'ünü biyoloji öğretmenleri teşkil ediyor demek. 3800 tarihçiye ihtiyacımız var ne demek? İhtiyacımızın yüzde 3,8'ini tarihçiler oluşturuyor demektir.

O zaman bize tahsis edilen kadro ne?

37 bin, biz 37 binin yüzde 3'ünü biyolojiye tahsis ediyoruz, yüzde 3,8'ini tarihini, işte rakamları atarak söylüyorum, yüzde 5'ini matematik öğretmenliğine.” açıklamasıyla bu sayı arasında ciddi çelişkiler vardır ve maalesef bu sayının belirlenmesinde o günkü 12 binin üzerindeki güncel normumuza göre hareket edilmemiş ve PDR branşına yönelik ciddi bir kontenjan haksızlığı yaşanmıştır. İşte tüm bunlar göz önünde bulundurularak, “… ihtiyaç dahilinde bir atama yapılacaktır.” sözünün PDR adına yerine getirilmediği 15 Eylül 2015 atamaları için, Sn. Bakanın Kanal 26’ya 8 Eylül 2015’te yaptığı “… gençlerimizi sevindirecek büyük bir alım olacak.” dediği Şubat atamalarında PDR mezunları olarak, Milli Eğitim Bakanlığımızından bu mağduriyetimizi telafi etmelerini talep ediyoruz. Bu anlamda yaşadığımız bu mağduriyet için PDR’YE 3000 KONTENJAN talep ediyoruz.

Psikolojisi yerinden olan bir nesil için evvela bizlerin psikolojisi düzeltilmeli, bu haksızlık telafi edilmelidir! Kamuoyuna ve gerekli tüm mercilere önemle arz ederiz.

Kaynak: kamuajans.com

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@