Özel yurt fiyatları açıklandı! Yurtlarda doluluk oranları beli oldu

Türkiye geneli 81 il de yurt fiyatları açıklandı. Yükseöğretim'de yeni yıl eğitimi başlamasına az süre kala yurt fiyatları öğrencilerin cebini yakacak.

Özel yurt fiyatları açıklandı! Yurtlarda doluluk oranları beli oldu

Yükseöğretim'de yeni yıl eğitim serüveni başlamasına az süre kala yurt fiyatları öğrencilerin cebini yakacak. Türkiye geneli 81 il de yurt fiyatları açıklandı.

Açıklanan fiyatlara bakıldığında şuan ki ekonomik şartlar göz önünde bulundurularak dar ve orta gelirli ailelerin çocuklarının kalamayacağı vaziyette olduğu görülüyor. Bu fiyatlara göre de yurtlarda genel doluluk oranı bir hayli fazla. Çünkü öğrencilerin alternatif imkanı yok denecek kadar az. Öğrenciler, konaklama seçeneğini Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu'na başvuru yaparak devlet yurtlarında, çıkamazsa özel yurtlarda eğer burada verilen fiyatlarda makul görülmezse 3 veya 4 öğrenci birleşerek kendi imkanlarıyla uygun denilecek kadar yüksek fiyata ev tutmaktadır. Süreç göz önünde bulundurulduğu vakit öğrenciler derslerine ayıracak zamanı ne yazık ki ev halkına yük olmamak adına iş bularak çalışma yönünde tercih ediyor. 

2022 yılında Türkiye geneli özel yurt fiyatlarında yüzde 100 ile 135 arasında artış yaşandı. Gerekçe olarak 3 dönem uzaktan eğitim gören öğrencileri yurtlarda konaklamaması. 3 dönem yurtları kimse tercih etmeyip aile evinde kalması uğradıkları zararı yasakların kalktığı ilk döneme yansıtarak buradan çıkarma çabaları sürmekte. Salgın süreci sadece konaklama sektörü değil tüm ekonomi alanlarını etkiledi. Milyonlarca emekçi aylarca evde gelir elde etmeden hayatını idam ettirmeye çabaladı. 

Özel yurt fiyatlarına yansıyan zam oranlarının bu yönlü olmasına neden olarak kira, enerji, gıda, personel ve temizlik giderlerinde yaşanan artış olduğu belirtildi. 

İSTANBUL YURT FİYATLARI

İstanbul'da yurt fiyatları ilçeden ilçeye ciddi oranda değişiklik gösteriyor. 12 devlet 47 vakıf üniversitesiyle Türkiye'de en fazla üniversite ve öğrencinin yer aldığı şehirdir. Üniversite yoğunluğunun fazla olduğu ilçelerde doluluk oranları yüzde 95'lere çıktığı açıklandı. 

Yurt fiyatları geçen yıla oranla yüzde 100 ile 135 artışla yıllık ücret 25 bin TL ile 160 bin TL arasında değişkenlik gösteriyor. 

ANKARA YURT FİYATLARI

Türkiye'mizin başkentinde 8 devlet 14 vakıf üniversitesi yer alıyor. KYK yurtlarında yaşanan kapasite arttırımı nedeniyle geçen yıla oranla Ankara'da özel yurt doluluk oranı yüzde 70 civarında seyir ediyor. Rahatlıkla özel yurtlarda yer bulabilirsiniz tabi imkanınız şartları sağlarsa.

2021 yılına oranla bu yıl Ankara özel yurt fiyatlarında yüzde 130 artış olduğu fiyatların 17 bin TL ile 96 bin TL arasında değişkenlik gösterdiği açıklandı. Yurt fiyatları İstanbul'da olduğu gibi ilçeden ilçeye azalıp veya artmaktadır. 

SONRAKİ HABER