Özel okul sayısı 10 bine yaklaştı

Özel Has Okulları'nın kurucusu Derya Halil Kaya, Türkiye'de özel okul sayısının, bu yıl açılanlarla beraber 10 bine dayandığını söyledi.

Eğitim 08.05.2018, 22:35
Özel okul sayısı 10 bine yaklaştı

Birgün Gazetesi - ANTALYA Konyaaltı ilçesinde eğitim veren Özel Has Okulları'nın kurucusu Derya Halil Kaya, Türkiye'de özel okul sayısının, bu yıl açılanlarla beraber 10 bine dayandığını söyledi.

Derya Halil Kaya, Türkiye'de sayısı 10 bine yaklaşan özel okullarla ilgili olarak, “Kontrolsüzce çoğalan özel okullar var. Özel okulda sayıdan çok nitelik aramak ve yaratmak şarttır" dedi.

Kaya, “Günümüz Türkiye’sinde eğitim sürekli değişen, yenilenen sınav sistemleri ve bundan da bağımsız x, y, z kuşağı denen gençler aynı paralelde buluşmaya buluşturulmaya çalışılıyor. Bunun sonucu olarak da hızla, belki de kontrolsüzce çoğalan özel okullar var oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın verilerine göre 2018 Mart itibariyle Türkiye’deki özel okul sayısı 9 bin 569’dır” diye konuştu.

“Hayalleri sekteye uğratır”

Özel okul sayının artmasının eğitim birikimiyle değerlendirdiğinde kötü olduğunu kaydeden Kaya, “okul sayısından çok nitelik bakımından değerlendirilmeli. Ekonomik planlaması iyi yapılmadan, çevre faktörü düşünülmeden ticari bir kazanç kapısı olarak açılan okullar maalesef örneklerini yaşadığımız gibi kısa sürede kapanacaktır. Tabii bu şekilde açılan okullar hem eğitime hem de bir işyeri, restoran veya mağaza gibi sadece ‘kapandı’ diyerek işverene veya çalışanlara zarar vermiyor. Bir özel okul kapanınca öğrencisi, velisi, öğretmeni ile yüzlerce kişinin eğitimini, dahası düzenini, planlamasını, hayallerini sekteye uğratıyor. Bu sebeplerle özel okulda sayıdan çok nitelik aramak ve yaratmak şarttır.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@