Özel Lise Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Çocuğunu özel liselere göndermek isteyen ancak maddi durumu buna elvermeyen insanlar özel lise devlet teşviklerinden yararlanıyor. Peki, devlet teşvikleri nelerdi kapsamaktadır?

Özel Lise Devlet Teşvikleri Nelerdir?

Çocuğunu özel liselere göndermek isteyen ancak maddi durumu buna elvermeyen insanlar özel lise devlet teşviklerinden yararlanıyor. Peki, devlet teşvikleri nelerdi kapsamaktadır?

Özeli lise devlet teşvikleri, adından da anlaşılacağı üzere özel liselere gitmek isteyen çocukların ve çocuğunu özel liselere yollamak isteyen ebeveynlerin devletin verdiği maddi teşviklerden yararlanması olarak tanımlanabilir. Elbette bunun için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti, sosyal devlet ilkesi gereğince öğrencilere katkı sağlamaktadır. Her ne kadar öğrencilere devlet desteği denildiği zaman akla ilk olarak burs ve krediler gelse de öğrencilere verilen desteklerden biri de özel lise devlet teşvikidir. Özel lise devlet teşvikleri yasası uygulanmaya başlandığından bugüne kadar binlerce öğrenci bu teşvikten yararlanmıştır ve başarılı bir eğitim öğretim hayatına adım atmış olmanın mutluluğunu yaşamıştır.

Bilindiği üzere ülkemizde binlerce özel lise bulunmaktadır. Benzeri şekilde binlerce öğrencinin de özel liseleri tercih ettiği görülmektedir. Bu tercih kimi zaman öğrenci kaynaklıyken kimi zaman dilimlerinde ebeveyn kaynaklıdır. Ancak her ne sebepten kaynaklı olursa olsun bireyler dönemsel ücretleri karşılayabilmek için çeşitli teşviklere ihtiyaç duymaktadır. Elbette hem belirli koşulları yerine getirmek gerekmektedir hem de devletin özel okullar için gerçekleştirdiği teşvik ödemeleri birbirinden farklılık göstermektedir.

Okul öncesi eğitimden lise eğitimine kadar hemen hemen her kademedeki öğrenciye özel okul devlet desteği verilmektedir. Elbette okul öncesi eğitimini özel okullarda alacak olan öğrencilere verilen devlet teşviki diğer okullara göre daha düşük. Yayınlanan tabloya göre özel liseler için verilen devlet teşviki ise okullar arasında en yüksek olanı kapsıyor.

Özel lise devlet teşvikinden faydalanabilmek için süreci takip etmek oldukça önemli. Zira özel lise devlet teşviki başvuru işlemleri yalnızca belirli dönemlerde gerçekleştirilebiliyor. Dolayısı ile bu tarih aralıklarını iyice takip etmek ve başvuru sürecini kaçırmadan işlemleri gerçekleştirmek gerekiyor. Öte yandan bu işlemlerin tamamlanabilmesi için çeşitli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde, zamanında tamamlanması isteniyor. Belgelerin zamanında teslim edilmemesi, yanlış veya eksik belge iletimi ve bunun gibi bazı unsurlara uymamak, özel lise devlet teşvikinden yararlanılamamasına neden olacaktır.

Özel lise devlet teşviki fiyatlarına gelecek olursak, bu yıldan yıla göre değişkenlik göstermektedir. Bilindiği gibi özel okulların dönemlik ücretleri her yıl yeniden belirlenmektedir. Benzeri şekilde devletin teşviki de her yıl belirli oranlarda değişkenlik göstermektedir. Bu süreçten faydalanmak istiyorsanız bilmeniz gerekenlerden biri de özel lise devlet teşviki kontenjanlarıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@