ÖSYM'den Sınav Ücretine Zam! DGS Başvuru Ücreti Belli Oldu

ÖSYM Başkanlığı, 2021 DGS başvurularının başladığını duyurdu. Sınav başvurusunda bulunacak olan adaylar başvurularını tamamlamak için ÖSYM tarafından belirlenen ücreti ödemek zorundalar. ÖSYM DGS başvuru ücretlerine zam yaptı.

ÖSYM'den Sınav Ücretine Zam! DGS Başvuru Ücreti Belli Oldu

2021 DGS sınav başvuruları 21 Mayıs tarihinde başladı. Önlisans mezunu olan yada mezun olacak adaylar DGS başvuruları için 31 Mayıs tarihine kadar başvurularını yapacaklar. Başvuru işlemleri ÖSYM aday işlemleri sisteminden, ÖSYM mobil uygulamasından yada ÖSYM sınav merkezlerinden yapılacak. 

DGS SINAV BAŞVURU ÜCRETLERİ

Dikey Geçiş Sınavı için belirlenen yeni başvuru ücreti ÖSYM başvuru kılavuzunda 150 TL olarak açıklandı. Adaylar ilan edilen normal başvuru tarihlerinde başvurularını yaptıklarında 150 TL ödeyecekler. Ancak normal süreç dışında geç başvuru tarihlerinde başvurular yapılırsa sınav başvuru ücreti yüzde 50 zamlı ödenecek. Bu rakam 225 TL olacak. 

Bir Yılda 20 TL'lik Zam

ÖSYM Başkanlığı 2020 yılında Dikey Geçiş Sınavı için 130 TL başvuru ücreti almıştı. Geç başvuru ücreti ise 190 TL olarak uygulanmıştı. 2021 yılında sınav başvuru ücreti 150 TL, sınav geç başvuru ücreti ise 225 TL olarak uygulanacak. 

SINAV 11 TEMMUZ'DA 

2021 DGS'ye katılacak adaylar için süreç şu şekilde işleyecek. ÖSYM Başkanlığı 21 Mayıs tarihinden sonraki 10 gün içinde başvuruları toplayacak. 31 Mayıs tarihinde normal başvuru süreci sona erecek. Bunun yanında adaylar başvurularını belirtilen tarihlerde yapamazlarsa başvurularını 8 Haziran tarihinde geç başvuru tarihinde yapacaklar. 

Başvuruların ardından ise ÖSYM Başkanlığı 11 Temmuz Pazar günü 81 il merkezinde DGS'yi tamamlayacak. Sınava katılacak olan adaylar için sonuçlar ise Ağustos ayı içerisinde alınacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@