ÖSYM, 2022 KPSS Lisans sınavında poşeti açılmış soru kitapçığı hakkında açıklama yaptı

ÖSYM, 2022 KPSS Lisans sınavında poşeti açılmış soru kitapçığı hakkında resmi açıklamada bulundu. Açıklama resmi internet sitesi üzerinden yapıldı.

ÖSYM, 2022 KPSS Lisans sınavında poşeti açılmış soru kitapçığı hakkında açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde yapılan 2022 KPSS Lisans sınavına ilişkin yeni bir açıklama ÖSYM tarafından yapıldı. Yapılan sınavda poşeti açılmış bir soru kitapçığı hakkında gündeme getirilen konu hakkında açıklama yapan ÖSYM, konuyu incelemeye alarak sonuçları kamuoyuna sundu. 

Sınavdaki bir öğrencinin kendisine poşetsiz soru kitapçığının verildiğini belirtmesi üzerine incelemeleri başlatan ÖSYM, konu hakkında açıklamada bulundu. Yapılan inceleme sonucunda görevli kişinin soru kitapçığının poşetini hatayla yırttığı ortaya konuldu. Kamera kayıtlarının incelenmesiyle birlikte konuya açıklık getiren ÖSYM, adayı konu hakkında bilgilendirerek sınav esnasında bir problem yaşanmadığını açıkladı.

2022 KPSS Lisans Genel Kültür - Genel Yetenek Oturumunda Poşeti Açılmış Soru Kitapçığı Hakkında Açıklama

18 Eylül 2022 Pazar günü gerçekleşen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS Lisans) Genel Kültür - Genel Yetenek oturumuna Şanlıurfa ilinde Rabia Hatun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 630213024 numaralı salonda 2. sırada sınava giren aday tarafından soru kitapçığının kendisine poşetsiz olarak teslim edildiğini ifade etmiştir. 

Başkanlığımız tarafından yapılan inceleme sonucunda;

  • Sınav evrakı poşetinin salon başkanı tarafından 09:09:37 saatinde sınav salonuna kapalı olarak getirildiği,
  • Kapalı olan sınav evrakı poşetinin salon başkanı tarafından 09:39:46 – 09:41:00 saatleri arasında adayların huzurunda açıldığı,
  • Soru kitapçıkları poşeti ile cevap kağıtları poşetlerinin 09:44:20 – 09:44:40 saatleri arasında salon başkanı tarafından sınav poşetinin içinden çıkarılarak adayların huzurunda masa üzerine konulduğu,
  • Soru kitapçıkları poşetinin 09:58:06 – 09:59:44 saatleri arasında adayların huzurunda salon başkanı tarafından açıldığı, bu işlem esnasında adayların da gözlemlediği şekliyle soru kitapçıklarının en altında yer alan iki kitapçık poşetinin de tüm soru kitapçıklarının yer aldığı sınav evrakı poşeti ile birlikte hataen yırtılarak açıldığı,
  • Salon başkanı tarafından hataen yırtılarak açılan iki soru kitapçığından birinin adaya 10:00:08 – 10:00:10 saat aralığında teslim edildiği anlaşılmıştır.
  • Bahse konu ifade ile ilgili yapılan bu tespitler ve değerlendirmeler ilgili adayla paylaşılmış ve dijital saate entegre kamera kayıtları izletilerek sınavın güvenliği ile ilgili herhangi bir sorun olmadığı net olarak tespit edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

ÖSYM, 2022 KPSS Lisans sınavında poşeti açılmış soru kitapçığı hakkında açıklama yaptı

SONRAKİ HABER