ÖSYM 2021 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı! Başvurular Başladı

ÖSYM Başkanlığı 2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı başvurularını almaya başladı. ÖSYM sınava katılacak adayların yapacakları işlemlere dair tüm detayları açıkladı. İşte 2021 DGS hakkında tüm bilinmesi gerekenler.

ÖSYM 2021 DGS Başvuru Kılavuzu Yayımlandı! Başvurular Başladı

Üniversiterin önlisans bölümünü tamamlamış yada tamamlayacak olan adaylar için 2021 DGS Başvuru Kılavuzu yayımlandı. 

ÖSYM Başkanlığı sınava katılacak adayların hangi tarihler arasında başvuru yapacaklarını, başvuru aşamasında dikkat edilecek hususları ve DGS başvuru ücretlerinin nereye yatırılacağını ilan etti. ÖSYM'nin DGS duyurusunun detayları. 

ÖSYM'DEN DGS DUYURUSU

Dikey Geçiş Sınavına katılacak adaylar için başvurular 21 Mayıs tarihi itibariyle başladı. DGS başvurusu yapacak adaylar başvurularını 31 Mayıs tarihine kadar yapacaklar. Başvuru işlemleri sınav ücretinin yatırılması ve ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminden başvuruların tamamlanması ile yapılacak. 

Sınava katılacak adayların yapacakları işlemlere dair detaylı bir açıklamada bulunan ÖSYM Başkanlığı duyurusunda, şu bilgileri verdi. 

"Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavı (2021-DGS), 11 Temmuz 2021 tarihinde uygulanacaktır. Sınava başvurular, 21 – 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak saat 12.15'ten itibaren ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapabileceklerdir."

BAŞVURULAR SIRASINDA HES KODU UYARISI

Sınava katılacak adaylar başvurularını sınav merkezlerinden yapmak istediklerinde başvuru aşamasında HES kodu ile işlemleri tamamlayacaklar. Bu kapsamda sınav merkezlerine gitmeden HES kodunun alınmış olması gerekmektedir. 

ADAYLAR DİKKAT

ÖSYM Başvuru kılavuzunda ayrıca daha önceki yıllarda adayların gözünden kaçan puan hesaplama sistemine ilişkin bilgi verdi. Bir uyarıda bulunan ÖSYM adaylara "2021-DGS’de her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır." açıklamasında bulundu. 

Başvuru Kılavuzuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@