Osmanlı Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu

ANKARA (ANKA) – Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan Osmanlı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, uzun bir tarihi geçmişi birlikte yaşamış ve ortak bir kültürü paylaşmış olan toplumların birbirlerini

Öğretmenler 21.04.2015, 08:43
Osmanlı Araştırmaları Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu

ANKARA (ANKA) – Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan Osmanlı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, uzun bir tarihi geçmişi birlikte yaşamış ve ortak bir kültürü paylaşmış olan toplumların birbirlerini daha iyi tanımalarına ve ortak hareket etmelerine zemin oluşturacak çalışmalar yapacak.

Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelikle Sakarya Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak kurulan Sakarya Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezinin amaçlarına, çalışmalarına, yönetim organlarına ve yönetim organlarının görevlerine ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Buna göre, Osmanlı dönemini sosyal, siyasi, ekonomik, dini ve kültürel açılardan derinlemesine ele alan araştırmalar yapmayı ve yaptırmayı amaç edinen merkez ayrıca tarihsel tecrübeden yararlanılarak Türkiye'nin bugünkü siyasi, sosyal ve kültürel sorunlarını anlamaya ve çözümler üretmeye katkı sağlamaya çalışacak. Merkezin diğer amaçları ise şöyle:

“Üniversitede farklı alanlarda çalışan akademisyenleri bir araya getirerek sinerji oluşturmak ve Osmanlı araştırmalarına dinamizm kazandırmak. Türkiye'de Osmanlı araştırmalarına yönelik farkındalığı, bilinç ve bilgi düzeyini geliştirmek; bu çerçevede kurs, seminer, kongre, sempozyumlar ve sertifika programları düzenlemek; lisansüstü programlar yürütmek; araştırma ve incelemeler yapmak üzere yurt dışına gidecek bilim insanlarına destek sağlamak. Ulusal ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliği yaparak amaç doğrultusunda organizasyonlar gerçekleştirmek ve gerektiğinde bu kuruluşlara danışmanlık yapmak. Uzun bir tarihi geçmişi birlikte yaşamış ve ortak bir kültürü paylaşmış olan toplumların birbirlerini daha iyi tanımalarına ve ortak hareket etmelerine zemin oluşturacak çalışmalar yapmak.”

-MERKEZİN FAALİYET ALANLARI-

Merkezin amaçları doğrultusunda faaliyette bulunacağı alanlar ise şöyle:

Osmanlı İmparatorluğu'na dair ulusal ve uluslararası düzeylerde araştırmalar yapmak. Ulusal ve uluslararası düzeyde bilimsel kongre, sempozyum, çalıştay, panel, konferans ve seminerler düzenlemek. Ulusal ve uluslararası nitelikte projeler üretmek. Yurt içi ve yurt dışında Osmanlı İmparatorluğu ile alakalı olarak yapılmış akademik çalışmalardan herkesin ulaşabileceği bir veri tabanı oluşturmak. Bilimsel dergi ve bülten çıkarmak, nitelikli kitaplar yayınlamak. Yüksek lisans ve doktora programları açmak. Konuyla ilgili çalışmalarda bulunan diğer ulusal ve uluslararası, özel ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği imkânlarını araştırmak ve ortak çalışmalar yapılmasını sağlamak; araştırma sonuçlarını kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşları ile araştırmacıların faydalanmasına sunmak. Merkez yönetim kurulunun belirleyeceği diğer konularda çalışmalar yapmak.” (ANKA)

(HM/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@