Onlar Eğitimin Çınarları, TÖS’ün neferleri....

Eğitim-iş Keşan\'ın geçtiğimiz Öğretmenler Gününde ziyaret ettiği emekli öğretmenlerimizin hikayesi,mücadelesi hepimize ders niteliğinde.... İşte o koca çınarlar...

Öğretmenler 30.11.2015, 21:27
Onlar Eğitimin Çınarları, TÖS’ün neferleri....

Eğitim-iş Keşan Başkanı Erol Yazla, Öğretmenler Günü için gerçekleştirdikleri etkinlikte tanıştığı bu iki değerli insanın mücadelesinin hepimize ders ve ışık olması gerektiğini ifade ederek, her yıl olduğu gibi bu yıl da öğretmenlerimiz için çeşitli etkinliklerde bulunduk. Öğretmenlerimiz için düzenlenen kahvaltıda emekliye ayrılan öğretmenlerimize de plaket sunduk. Ayrıca bu yıl emekli öğretmenlerimizi de ziyaret ederek onlarla bir arada olduk dedi.

Yazla, Fikret Mola ve Mehmet Özcan'ın  mücadele dolu hayatlarının gerçek öğretmenlere ders ve ışık olmalıdır diye de ekledi.

İşte o koca çınarlar...

FİKRET MOLA (1928 Doğumlu)

fikret mola

1948-1949 Eğitim Öğretim Yılı Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunu. 1949 yılında Edirne İli Uzunköprü İlçesi Karapürçek köyünde öğretmenliğe başlamıştır. 28 yıl öğretmenlik yapmış, 1977 yılında emekli  olmuştur. 1960 sonrası örgütlü öğretmen mücadelesinde, özellikle TÖS’ün (Türkiye Öğretmenler Sendikası) örgütlü mücadelesinde yerelde aktif çalışmış, Büyük Öğretmen Boykotu içerisinde yer almış, Tekirdağ İli Muratlı İlçesinde 7 yıl TÖS’ ün başkanlığını yapmıştır.

Mehmet ÖZCAN  (1926 Doğumlu)

mehmet özcan

1947-1948 Eğitim Öğretim Yılı Kepirtepe Köy Enstitüsü mezunu. Edirne İli Keşan İlçesi Mahmutköy’ de öğretmenliğe başlamıştır. Aynı köy doğumlu olan ÖZCAN  köyümün çocuklarını okutmak için özellikle Mahmutköy’ü  istediğini öncelikle belirtmiştir. Kepirtepe’nin okul yapımında kullanılan  tuğla kesim ve pişirilmesinde bina yapımında çalıştığını belirtip, Ankara Hasanoğlan Köy Enstitüsü için 6 ay süreyle Güzel Sanatlar binası yapımı için Hasanoğlan’da bulunmuştur.

Öğretmenliği boyunca örgütlü öğretmen mücadelesinin içinde ve Büyük Öğretmen Boykotunda  yer almıştır. TÖS öncesi Keşan’da Yerel Öğretmenler Derneği’nin kurucusu ve TÖS ün kuruluş ve örgütlenme mücadelesinde yer almış. Öğretmenlere Eğitim-Öğretim Tazminatının kazanım mücadelesinin içinde aktif rol almıştır.

Öğretmenlerin mücadelesi “Türkiye’nin çağdaşlaşma mücadelesidir”.

Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunu aydınlatan,

Cumhuriyete ışık olmuş emekli öğretmenlerimizin

Öğretmenler Gününü saygı ve şükranla kutlarız.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@