Okullarda 80 bin kişiye iş imkanı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi işe alacak. İşte ayrıntılar...

Eğitim 10.09.2018, 21:34
Okullarda 80 bin kişiye iş imkanı

Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Toplum yararına çalışma programı kapsamında 80 bin kişiyi işe alacak. Okulların temizliği, bakım ve onarımı için 60 bin, güvenli eğitim koordinasyon görevlisi olarak da 20 bin kişi istihdam edilecek. Başvurular İŞKUR üzerinden alınacak ve aylık asgari ücret üzerinden ödeme gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "100 Günlük İcraat Programı"nda ilan ettiği önemli projelerden biri olan "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" projesini hayata geçirmek için Milli Eğitim Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı el ele verdi. Üç bakanlık arasında imzalanacak "Güvenli Okul, Güvenli Gelecek" işbirliği protokolüyle Toplum Yararına Programı kapsamında 80 bin kişi istihdam edilecek.

ÖDENEKLER İL MÜDÜRLÜĞÜNE

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı İŞKUR kanalıyla okulların temizliği, bakım ve onarımı için Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında 60 bin kişilik ödenek il müdürlüklerine aktarılacak.

SORUNLAR HIZLA ÇÖZÜLECEK

Ayrıca okullarda yine TYP üzerinden görevlendirilecek yaklaşık 20 bin ‘güvenli eğitim koordinasyon görevlisi’, okul yönetimleri ve okul aile birlikleri aracılığıyla gelişmeleri an be an takip ederek olası sorunlar karşısında gereken tedbirlerin hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaklar. Böylece toplamda 80 bin kişi TYP’den faydalanacak.

ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yürütülen çalışmalar ile çocuklarımızın ve gençlerimizin daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda eğitim almasının kaliteli eğitimin olmazsa olmaz bir parçası olduğunun bilinciyle hem ailelerin gözünün arkada kalmaması hem de evlatlarımızın hijyenik şartlarda eğitim alması için Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı ile beraber önemli bir adım atıyoruz" ifadelerini kullandı.

BAŞVURULAR İŞKUR ÜZERİNDEN

TYP’ye ilişkin başvurular İŞKUR üzerinden alınırken, program okulların açılmasıyla başlayacak ve eğitim-öğretim yılı süresince devam edecek. TYP kapsamında okullarda görev alacak her bir katılımcı için aylık asgari ücret üzerinden ödeme gerçekleştirilecek.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@