Okullar Dershaneleşiyor

DOHA(ANKA) -  Türkiye’de dershane dönemi altı ay sonra kapanırken  “okular dershaneleşiyor” yorumları yapılıyor. Bin 650 dershane dönüşüm için başvururken öz

Okullar Dershaneleşiyor

DOHA(ANKA) -  Türkiye’de dershane dönemi altı ay sonra kapanırken  “okular dershaneleşiyor” yorumları yapılıyor. Bin 650 dershane dönüşüm için başvururken özel okulların da öğrencilerine kurs açmak için çalışmalara başladığına dikkat çekiliyor.

El Cezire, Türkiye’de dershane döneminin yakında sona erecek olması meselesini irdelediği geniş haberinde   bin 650 dershane dönüşüm için başvururken özel okulların da öğrencilerine kurs açmak için çalışmalara başladığına dikkat çekiyor. El Cezire Türk’ün haberinde şöyle deniliyor:

“Dershane devri 1 Eylül 2015’te kapanıyor. Dershaneler yola ya özel okul ya da 12 yaş altı öğrencilere eğitim verecek özel etüt merkezleri olarak devam edecek. Özel okula dönüşmek için başvurular Haziran 2014’te başlamıştı. Hatta 2014-2015 eğitim öğretim yılında 117 dershane ‘temel lise’ye dönüşmüş ve eğitime başlamıştı. Bu okullar 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar, diğer okulların bağlı olduğu standartlarda özel okula dönüşmek zorunda. Geçiş süresi boyunca temel liselerde bahçe ve müstakil bina şartı yok. Temel liseler sabahçı-öğlenci olmak üzere ikili eğitim yapılabilecek. Yüz yüze eğitimin dışında uzak eğitim de yapabilecekler. Yani sınavlara hazırlık için öğrencinin vakti kalacak.  Dolayısıyla dönüşen dershanelerde fiziki bir değişiklik yok. Öğretmenler de dershanelerin öğretmenleri."

Dershanelerin dönüşümünün son dönemde hız kazandığını anlatan El Cezire, toplamda üç bin 204 dershane olduğunu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın şubat rakamlarına göre bin 650 dershanenin özel okula dönüşmek için başvurduğunu, başvuruların bin 207’sinin onaylandığı, başvuranların büyük çoğunluğunun temel liseye dönüşeceğini anlatıyor.

-MEB UYARIYOR-

Bu yıl dershaneden temel liseye dönüşenler, temel lise olmak için başvuranlar ve başvuruya hazırlananlar "Hem okul, hem dershane" diyerek tanıtım yaparken Milli Eğitim Bakanlığı’nın ise velileri uyardığı belirtiliyor.

Habere göre, Özel Öğretim Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, bakanlığa bazı velilerin çocuklarını henüz temel lise ruhsatını almayan kurumlara kaydettirdiği ve kayıt paralarını ödedikleri yönünde bilgiler ulaştığını  söylüyor. Yelkenci, bu kayıtların resmi olmadığını ve ön kayıttan başka bir anlam taşımayacağını söyledi. MEB velilerin mağdur olmaması için internet sitesinden ruhsat alan okulların listesini yayınlıyor.

MEB'in bir diğer uyarısı da, “son sınıfta üniversiteye hazırlık” sloganlarıyla yapılan tanıtımlarla ilgili. Bu liselerde sadece sınava hazırlık yapılamayacağının ve temel lise müfredatının uygulanmasının zorunlu olduğunu vurguluyor.

-"ÖZEL OKULLAR DERSHANECİ, DERSHANECİLER ÖZEL OKULCU OLDU" -

El Cezire haberinde, Özel Dershaneler Birliği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü’nün değerlendirmelerine yer veriyor. Velilerde lise eğitiminin yanında sınava hazırlık beklentisi de olduğunu belirten Köprülü “Dershaneler temel lise eğitiminin yanında sınava hazırlık hizmeti de veremeyecekse niye dönüşsün? Zaten çok güzel kampüslerde açılmış özel okular var” diyor. Köprülü, dönüşüm sürecinde dört yıllık bir süre için bulunan temel lise formülünün, özel okulları dershaneci, dershanecileri özel okulcu yaptığını söylüyor.

-ÜLKENİN “KOŞULLARI BU KADAR ÖZEL OKULU KALDIRMAYACAK”-

Faruk Köprülü,  özel okuların öğrencileri temel liselere gitmesin diye hafta sonu kurslar açtığını, dershaneden dönüşen temel liselerin de lise diploması verme hakkını elde etmiş olduğunu vurgularken de “Dört yıl sonra dershaneden dönüşen binlerce özel okul olacak. Ülkenin ekonomik koşulları bu kadar özel okulu kaldırmayacak” uyarısını da yapıyor.

Anahtar Kelimeler:
okullar dershaneleşiyor
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.