Okulda Etnografya Müzesi kuruldu

BURDUR Merkez Kışla Mahallesi Ortaokulu'nda mini Etnografya Müzesi oluşturuldu. Müzede aralarında 200 yıllık gelinliğin de bulunduğu yaklaşık 150 eşya ve alet sergilenmeye başladı.

Eğitim 12.06.2017, 10:58
Okulda Etnografya Müzesi kuruldu

Mesut MADAN - BURDUR Merkez Kışla Mahallesi Ortaokulu'nda mini Etnografya Müzesi oluşturuldu. Müzede aralarında 200 yıllık gelinliğin de bulunduğu yaklaşık 150 eşya ve alet sergilenmeye başladı.

Kışla Mahallesi Ortaokulu Müdürü İmran Elay ve öğretmenler tarafından okulda bir müze oluşturulması fikri gündeme geldi. Önce öğrenciler daha sonra da velilerle paylaşılan proje kısa sürede hayata geçirildi. Veliler kullanmadıkları eski eşyaları getirirken, okul yönetimi de çevrede gördükleri sergilenmeye değer eski eşyaları topladı. Bu eşyalarla boş olan yaklaşık 30 metrekarelik sınıf mini bir Etnografya Müzesi'ne dönüştürüldü. Aralarında 200 yıllık gelinlik ve 150 yıllık kağnı tekeri, asırlık mutfak eşyaları, kıyafetler ve elektronik aletler gibi yaklaşık 150 eserin yer aldığı müze ziyarete açıldı. Öğrencilere her cuma müze gezdirilip eşyalar anlatılırken, müzeyi dışarıdan da ziyaretçiler gelmeye başladı.

'BİRÇOK ŞEY UNUTULMUŞ'

Okul Müdürü İmran Elay, "Okul müzesindeki eşyaların toplanması 2-3 saat içinde gerçekleşti. Duyan yaşlı kesimin hepsi destek oldu. Ata, dede yadigarı eşyalarını getirdiler. Bu müzeyi görünce öğrencilerin buradaki eski eşyaları tanımadıklarını fark ettik. O yüzden her cuma öğretmen eşliğinde müzeyi gezerek eşyaları tanıyorlar. Teknolojinin gelişimiyle birçok şey unutulmuş. Mahallemizdeki yaşlı insanlar anılarını hatırlamak için gelip müzemizi geziyorlar, memnun oluyorlar. Müzede en yeni eser 50 yıllık, en eskisi ise 200 yıla yakın" dedi.

7'nci sınıf öğrencisi Yaşar Nur Kurun da "Müzede eskiden atalarımızın kullandığı yadigar, nadide eşyaları öğrenmiş olduk. Böyle bir proje çok güzel oldu. Kültürümüzü öğrenmiş olduk ve bizi mutlu etti" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@